Güncel

Direnişin 9 gününde illerde eylemler

H.Merkezi: Taksim Gezi parkı direnişiyle başlayan halkın direnişi birçok yerde devam ediyor.

Dün (5 Haziran) akşam saatlerinde İstanbul’un birçok mahallesinde, Ankara, Dersim gibi illerde halk yine binler olarak solağa çıkarak direnişe destek olmaya devam etti.

İstanbul

Gazi: yaklaşık 50 bin kişi İsmetpaşa Caddesi’nden karakola doğru yürüyüşe geçti, polis kitleye saldırdı. Ara sokaklara çekilen kitle, polisin yoğun gazına rağmen çatışmaya devam etti.

Kartal: Gezi Parkı direnişinin 8. Gününde Kartal halkı da yine sokaklardaydı. Yaklaşık 30 bin kişi tencere tavalarla “Hükümet istifa” sloganlarıyla Kartal Meydanında toplanarak direnişe destek verdi. Geç saatlere kadar protesto yürüyüşüne destek olan kitle eylemlerine devam edecek.

Sarıgazi: 5 Haziran günü demokrasi caddesinin açılmasıyla oldukça renkli, coşkulu geçen eylemin ardından dün yine yoğun çatışmalar yaşandı. Edilen bilgilere göre direnişle dayanışma için toplanan kitleye polis saldırdı, ara sokaklara çekilen kitle polisle çatışmalarını sürdürdü.

Dersim: günlerdir devam eden direniş eylemleri Dersim’de çatışmalarla devam ediyor. Her akşam eylem kararı alan devrimci demokratik kurumlar Sanat Sokağında bir araya gelerek Her yer Taksim her yer direniş”, “faşizme karşı omuz omuza”, “Dersim’de karakol istemiyoruz” sloganları eşliğinde yürüyüşe geçti. Eylem yapılan basın açıklamasıyla sona erdi. Daha sonra Cumhuriyet Caddesi’nde toplanan yüzler kişi polisle çatıştı. Polisin tazikli su ve biber gazıyla kitleye saldırması üzerine kitle polise direnerek karşılık verdi.

Antakya: devrimci demokrat, ilerici kurum ve sendikaların oluşturduğu platformun çağrısıyla bir araya gelen yaklaşık 50 bin kişi sokaklardaydı. Abdullah Cömert’in yaşamını yitirmesiyle öfkesi katlanan Antakya halkı Uğur Mumcu Meydanı’nda toplanarak hükümeti protesto etti.

Adana: Atatürk parkında toplanan halkı Taksim direnişini selamladı.

G. Antep: direnişin yayılmasıyla Antep’te de başlayan eylemle sürüyor. Demokratik kurumların çağrısıyla toplanan binlerce kişi Düztepe Şehit Şahin Lisesi önünde buluşarak “Her yer taksim her yer direniş” , “Hükümet istifa” , “Yaşasın halkların kardeşliği” , “Yaşasın devrim ve sosyalizm” sloganlarıyla yürüdü.   Halk bu akşam da Yeşilsu Meydanı’nda toplanarak AKP İl binasına yürüyecek.

Artvin: dün Rize’de KESK eylemi sirasında kitleye faşist bazı gruplar tarafından linç girişimi olmuştu. Artvin halkı Rize’deki faşist saldırıyı protesto etmek için Gürcistan-Türkiye karayolunu kapatarak, yolu bir saat boyunca trafiği kesti.. Rize’de kitlenin güvenli bir şekilde tahliye edilmesiyle Mustafa Kemalpaşa Meydanında eylemlerine Horan teperek devam etti.

Amed: HDK Diyarbakır il Meclisi’nden Taksim direnişinin talepleri kabul edilinceye kadar her gün eylem yapacak. Her gün saat 19.00’da DTK binası önünde eyle yapacaklarını duyurdu. dün de toplanan HDK’liler bir saat oturma eylemi yaparak, Gezi parkı direnişini destekledi. Burada basın açıklaması okundu. Açıklamada, “Direnişçilerin talepleri bizim de taleplerimizdir” dinilerek, talepler kabul edilinceye kadar eylemlerini sürdüreceği belirtildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu