GüncelUncategorized

Diyang-SK işçiler açlık grevinde!

H.Merkez: Diyang-SK işçileri yarın (22 Ocak) açlık grevine başlıyor.

İki aydır haklarını almak için direnişte olan işçiler yarın Çorlu Avrupa Serbest Bölgesi’nde bulunan fabrika önünde seslerini açlık greviyle duyurmaya hazırlanıyor.

Birleşik Metal-İş Sendikasına üye 130 işçi hakları verilmeden işten çıkarıldığı için 2 aydır fabrika önünde direnişlerini sürmekte. Güney Koreli patronlar geçtiğimiz günlerde fabrikaya kaçak işçi getirmek istemiş ancak grevdeki işçiler barikatlarla fabrika girişini kapatmıştı. Bu sırada polis coplarla gazla işçilere saldırmış, 5 işçiyi yaralamıştı. Daha sonrasında saldırılar devam etmişti.

 Haklarını almak ve yaşananlara tepki göstermek için işçiler sendikaları aracılığıyla açlık grevine gireceklerini duyurdu.

 Birleşik Metal-İş Sendikasının yazılı olarak yaptığı açıklamada, Daiyang-SK işçilerinin kazanacakları zafer sadece onların değil, tüm emeğiyle geçinenlerin ve ezilenlerin olacaktır” şeklindeki sözleriyle greve destek çağrısında bulundu.

 İşçiler Güney Koreli patronların sarf ettiği “Sizi sigortalı çalıştırıyoruz, asgari ücretinizi ödüyoruz” şeklindeki sözlerine tepki göstererek polisin işçilere saldırısını hatırlatarak yaşananların kanunsuzluk olduğunu belirtti.

Yapılan açıklamada, Daiyang-SK işçileri anayasal hakları olan sendikalaşma ve toplu iş sözleşme imzalayarak insanca çalışma ve yaşama hakları için mücadele ediyorlar” denildi.

Daiyang-SK işçileri yapılan haksızlıkları protesto etmek, ülkeyi yönetenleri uyarmak amacıyla açlık grevine gireceklerini söyledi.

Yarın Çorlu Cumhuriyet Meydanı’nda pek çok sendika yönetici, emek örgütlerinin yanı sıra milletvekillerinin katılımıyla yapılacak açıklama ile açlık grevine başlanacak.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu