Güncel

Dörtler Kadıköy’de Anıldı!

Kartal: Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadıköy Gençlik Meclisi, 14 Temmuz 1982’de Amed Zindanlarında ölüm orucu eyleminde şehit düşen Kemal Pir, Mehmet Hayri Durmuş, Akif Yılmaz ve Ali Çiçek’i andı.

Boğa Meydan’ında toplanan kitle, buradan Kadıköy Rıhtıma kadar yürüdü. Gerçekleşen yürüyüşe, “Yaşasın Zindan direnişimiz”, “Bijî berxwedana Zindanan”, “Katil IŞİD Ortadoğu’dan defol”, “Diren Kobanê Kadıköy Seninle” vb sloganlar atıldı.

Rıhtım’a gelindiğinde ise ilk olarak Dörtler şahsında devrim şehitleri için saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşunun ardından ise basın açıklamasını HDP Kadıköy Gençlik Meclisi adına Ece Çetin yaptı.

Çetin, 14 Temmuz şehitlerinin ve ölüm orucu direnişinin, 12 Eylül karanlığını parçalamak ve direnişi büyütmek için bir mihenk taşı olduğunu ifade ederek, bu gün yaşamı anlamlı kılmanın aracı olarak dörtlerin kahramanlığının örnek olduğunu belirtti.

Çetin konuşmasında “Bu ruhla, 14 Temmuz 15 Ağustos’a evrilirken, şimdi de 19 Temmuz Rojava devrimiyle taçlanmış bulunuyor. Aynı düşman farklı isimlerle ama aynı yöntemlerle kuzeyde 30 yıldır olduğu gibi rojava devrimine saldırıyor” diyerek Rojava Devrimini savunmanın bu gün açısından bir insanlık görevi olduğunu belirtti.

Eylem basın çaıklamasının okunmasının ardından son buldu.

dörtler anma kadıköy 2

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu