Gençlik

Dokuz Eylül’ de faşizme karşı omuz omuza

İzmir: Dokuz Eylül Üniversitesinde Dokuz çeşmeler Kampüsünde yaklaşık 2 haftadır sistemli bir şekilde faşist provokasyonlar sürdürülmektedir.24 Nisan günü devrimci demokrat öğrenciler İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nde standlarını açarak 1Mayıs çalışmalarını yürüttükleri sırada SGD standına ülkücü faşistler tarafından saldırı gerçekleşti. Devrimci öğrencilerin yaşanan saldırıya müdahale etmeleri sonrasında bu kez de polisler devreye girerek 1 SGD üyesini darp ederek gözaltına aldılar.

1Mayıs Çalışmasının yürütülmüş olduğu standa yönelik saldırının devrimci öğrencilerin çalışmalarını engellemeye yönelik bir saldırı olduğu düşüncesiyle yapılan saldırıya karşı bir araya gelen ve içerisinde YDG’ lilerin de bulunduğu devrimci demokrat ileri öğrenciler ortak bir 1Mayıs standı açma kararı aldı.

‘Faşizme karşı omuz omuza’ sloganları eşliğinde saldırıyı protesto eden ve stand açmak için toplanan devrimci demokrat kitleye ülkücü faşist gurup polis-ögb işbirliği içerinde ellerinde bıçaklarla saldırdı. Ve saldırı esnasında sözde ayırmak için araya giren polis coplarla birlikte devrimci, demokrat öğrencileri darp etti.

Olay sırasında 2 öğrenci yaralandı. Saldırı sonrasında kantinde bir araya gelen devrimci demokrat öğrenciler 1Mayıs çalışması yürüten devrimcilere yönelik saldırıları sloganlarla teşhir etti.

25 Nisan günü yaşanan saldırılara karşı devrimci dayanışma iradesi ortaya konularak devrimci öğrenciler ortak 1Mayıs standı kurmak için alkışlarla sloganlarla bir araya gelen kitle saldırının yaşanmış olduğu İBF’ de 10.30 stand kurdu. Stand kurulması esnasında bir grup ÖGB ve 50 kişilik sivil polis stand önüne gelerek etrafımızı çevreleyerek standın kaldırılmasını istediler.

Devrimci öğrenciler üniversitenin asıl öznelerinin öğrenciler olduğunu ve stand açma kararlarında polisi muhatap almayacaklarını belirttiler. Daha sonrasında stand önüne gelen İBF genel sekreteri üniversitenin sınav haftası içerisinde hiçbir yerde stand kurulmasına izin vermeyeceklerini belirtmesi üzerine daha öncesinde sınav haftalarında böyle bir uygulamanın olmadığını bunun devrimci öğrencilerin 1 Mayıs çalışmalarına yönelik keyfi bir engelleme olduğunu belirten öğrenciler fakülte sekreterinin pazarlık girişimleri karşısında durarak standlarını sloganlar eşliğinde tekrardan kurdu. Ve ardından fakülte sekreteri ‘burada kuramazsınız kaldırın’ demesiyle sivil polisler stand için direnen devrimci kitleye saldırdı ve gözaltına almaya çalıştı. Saldırı esnasında sivil polislerden bazıları biber gazı kullanarak direnen kitleyi dağıtmaya amaçladı.

Biber gazı yakın temas halinde bilinçli olarak 1 YDG’li arkadaşımızın direk gözüne sıkılmıştır. Saldırı esnasında direnen kitle içerisinde birçok öğrenci darp edilmiştir. Gözaltı vermeyerek kantinde tekrardan bir araya gelen devrimci öğrenciler yaşanan saldırıyı İHD, ÇHD ve Eğitim-Sen yetkililerine ileterek yasal işlem başlatılması talebinde bulunuldu.

Daha sonrasında Yabancı Diller Fakültesi önünde yaşanan saldırının öğrencilere teşhiri yapılması ve devrimci dayanışma içerisinde engellenmeye çalışılan 1Mayıs çalışmasını yürütmek üzere dayanışma standı kurduk. Fakülte önünde devrimci öğrencilere yönelik yapılan saldırı ajitasyonlarla ve bildiri dağıtımı ile teşhiri yapıldı. Stand çalışması devrimci öğrencilerin dayanışma içerisinde türküler söyleyerek ve halaylar çekerek devam etti.

 

 

  [widgetkit id=51]

 

 

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu