Gençlik

Dokuz Eylül’de Mayıs şehitleri anıldı (Videolu haber)

İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer ve Dörtler, Dokuz Eylül Üniversitesinde yapılan bir yürüyüşle anıldı.

Aralarında Yeni Demokrat Gençlik’in de bulunduğu HDK Gençliği, DGH, Ekim Gençliği ve Gençlik Cephesinin birlikte örgütlediği yürüyüşe Öğrenci Kolektifleri ve Devrimci Gençlik de destek verdi.

Öncesinde faşist bir güruhun ve sonrasında polis komeralarının provakasyonuna sahne olan anma, tüm engelleme girişimlerine rağmen gerçekleştirildi.

Üzerinde İbrahim Kaypakkaya’nın resminin bulunduğu “Bu çelik aldığı suyu unutmayacak ve Dörtler ile Haki Karer’in resminin olduğu, Unutmadık yazılı pankartların açıldığı eylemde, “Mahir, İbo, Deniz; sürüyor, sürecek mücadelemiz, 18 Mayıs’ı unutma-unutturma” vb. sloganlar atıldı.

Yapılan basın açıklamasında; komünist önderi andığı için, Partizan ve DHF taraftarlarına ve sanatçılara verilen cezalara değinilerek, sistemin Kaypakkaya’dan korktuğu belirtildi. Devamla da “Bugün onları anmak, onların bıraktığı bayrağı daha da kızıllaştırmak, yarattıkları mirası büyütmek ve devrim mücadelesini yükselterek, kavgaya yıkılmaz bir kararlılıkla bağlanmaktır.

Ve bu tarihsel miras bizim omuzlarımızda geleceğe taşınacaktır… Buradan bir kez daha; mayıs ayını kızıllaştırarak şehit düşenleri; İbrahim Kaypakkaya’yı, Dörtleri, Denizleri, Haki Karer’i saygı ile anıyor, ölümleri ile yarattıkları mirası büyüteceğimizi, kanlarıyla kızıllaştırdıkları yolu zafere taşıyacağımızı dosta düşmana ilan ediyoruz. Bugün onları anmak, onların bıraktığı bayrağı daha da kızıllaştırmak, yarattıkları mirası büyütmek ve devrim mücadelesini yükselterek, kavgaya yıkılmaz bir kararlılıkla bağlanmaktır. Ve bu tarihsel miras bizim omuzlarımızda geleceğe taşınacaktır… Buradan bir kez daha; Mayıs ayını kızıllaştırarak şehit düşenleri; İbrahim Kaypakkaya’yı, Dörtleri, Denizleri, Haki Karer’i saygı ile anıyor, ölümleri ile yarattıkları mirası büyüteceğimizi, kanlarıyla kızıllaştırdıkları yolu zafere taşıyacağımızı dosta düşmana ilan ediyoruz” denildi.

Sonrasında okulda faşistlerin toplandığı haberi üzerine, devrimci-demokrat-yurtsever öğrenciler de toplandı. Faşistlerin anma etkinliğini proveke etme girişimleri üzerine başlayan gerginlik, karşılıklı bekleyişle devam etti.

Faşistlerin okuldan ayrılmaları sonucunda devrimci, demokrat, yurtsever öğrenciler, kampüste oturma eylemi ve yürüyüş yapıp, provokasyon girişimini protesto ederek, İbrahim kaypakkaya’yı ve Mayıs şehitlerini bir kez daha andı.

 

Video için bakınız:

http://www.facebook.com/photo.php?v=392507410787315

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu