GüncelManşet

(Video) Dolmabahçe: İşçi sınıfı bayramını gaz ve tazyikli suyla kutladı

İstanbul: Direniş emekçilerin üretimlerinden aldığı güçle 1 Mayıs 2013 günü (bugün) ilmek ilmek işlendi. “Her yer direniş her yer Taksim” sloganları saatlerce Beşiktaş meydanında yankılandı. İşçi sınıfı ve emekçilerin birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs’a saldıran devletin kolluk kuvvetleri emekçilerin bayramını gaz ve tazyikli suyla kutladı!

 

Sendikalar sabahın erken saatlerinde buluştu

Beşiktaş’ta 1 Mayıs kutlamaları için toplanan TKP 1920, Halkevleri, Anarşistler, TÜMTİS, Sosyalist Feminist Kadınlar, ÖDP, Gençlik Muhalefeti, KESK, Çarşı gibi kurum ve sendikalar sabah saat 07.30’da Beşiktaş Barbaros Caddesi’nde 1 Mayıs marşları eşliğinde bir araya geldi.

 

Polis yürüyüşe saldırdı

Meydanda toplanan kitle Taksim’e yürüyüşe geçmek istedi. Ardından polis “Dağılmasanız saldırırız” uyarısında bulunduktan hemen sonra kitleye biber gazı ve tazyikli suyla saldırdı.

Bunun üzerine kitle ara sokaklara dağılarak çatışmaya başladı. Çatışma Barbaros caddesinde 6 saat boyunca devam etti. Polisin saldırısı üzerine kitle taş ve bilyelerle polise karşılık verdi. Polisin yoğun gaz ve saldırısı karşısında emekçiler ısrarla geri çekilmedi ve çatışmayı saatlerce sürdürdü.

Beşiktaş’ta sabahın ilk saatlerinden itibaren başlayan biber gazlı saldırı gün boyu aralıksız sürerken, çok sayıda kişi biber gazından fenalaştı. Fenalaşan kişilerin kalp krizi geçirme riski olduğu yönünde polise yaptıkları uyarılara rağmen polis gaz bombası atmaya ara vermedi.

Ara vermeden saldıran polis çok sayıda kişiyi de gözaltına aldı. Çatışmalarda özellikle gençliğin çatışmadaki ısrarı gözlerden kaçmazken; Çarşı ve genç KESK’lilerin militanlığı da oldukça dikkat çekiciydi.

 

Bir yanda çatışma diğer yanda “miting” havası

Daha sonra CHP’nin çağrısıyla Beşiktaş meydanına toplanan CHP’liler çatışan kitleyle alakasız bir tavır sergileyerek meydanda miting havası estirmeye çalıştı. Sürekli kitle adına konuşan CHP il başkanlığı bir yana CHP otobüsünün “kitleyi yönlendirme” ve polis ile “muhatap” olabilme çabası gözlerden kaçmadı.

Meydanı adeta kendileri için “şov” alanına çevirmeye çalışan CHP’nin özellikle genç kitlesinin sık sık “Mahir, Hüseyin, Ulaş kurtuluşa kadar savaş” gibi politik sloganlar attığı görüldü. Anlaşılan o ki TC devletinin kemikleşmiş faşist partisi CHP, kitlelerin devrimci ruhuna oynayarak onları “demokrat” ve “devrimci” olduğuna inandırma çalışmalarını sürdürüyor.

 

Biraraya gelen kitleye polis bir anda saldırdı

Polisi geri püskürten kitle saatlerce çatıştıktan sonra ara sokaklardan inerek meydanda yeniden buluşmuş ve halaylar eşliğinde 1 Mayıs’ı bulundukları yerde kutlamaya başlamışlardı. Ancak tam bu sırada kitleyi çembere alan çevik kuvvet tüm panzer ve gaz bombaları ile aniden kitleye saldırdı.

Faşizme karşı omuz omuza” ve “Beşiktaş faşizme mezar olacak” sloganları ile yeniden çatışmaya başlayan kitle ara sokaklarda eylemlerini sürdürdü. Beşiktaş meydanında emekçilerin “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarının faşizmin kolluk güçleri karşısında meydanda yankılanmasıyla son buldu.

Günün sonunda onlarca kişi yaralanırken, yine onlarca kişi de gözaltına alındı.

NOT: Video eklenecektir…

 

[widgetkit id=70]

 

[widgetkit id=71]

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=6oWwoKHeIMI&feature=youtu.be{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu