Güncel

DSG sözcüsü Gabriel: Türkiye, yeni bir operasyon için nabız yokluyor

Demokratik Suriye Güçleri sözcüsü Kino Gabriel, Türkiye’nin “bölgede yaşanan belirsizliklerden yararlanarak” Rojava’da yeni bir operasyon için nabız yokladığını söyledi.

Rûdaw TV’de yayınlanan Rojava bültenine konuşan DSG Sözcüsü Kino Gabriel, uzun bir süreden beridir Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Türkiye destekli Suriyeli grupların özellikle Ayn İsa ilçesi ve köylerine yönelik bombardımanlarının sürdüğünü söyledi.

Gabriel, “Türk ordusunun bu saldırıları bölgenin huzurunu bozmaya yöneliktir. Türkiye, hem uluslararası ve hem de bölgesel düzeyde yaşanan belirsizliklerden de yararlanarak bir şekilde nabız yoklamaya çalışıyor. Bu şekilde Kuzeydoğu Suriye’de yeni bölgeleri işgal edebilir mi, bunu yoklamaya çalışıyor. Bunu bir tahmin olarak söylüyorum. Çünkü son süreçte bu yönlü hazırlıklar yapılıyor, özellikle ağır silahlar ve toplarla bölge bombalanıyor” dedi.

Kino Gabriel, “IŞİD karşıtı uluslararası koalisyon ve özellikle de ABD bu konuda ne diyor” şeklindeki soruya ise şu yanıtı verdi:

“Biz bölgede ve özellikle de ateşkes hattında yaşanan gelişmeleri rapor halinde kendilerine sunuyor ve onları bilgilendiriyoruz. Sanırım ABD diplomatik alanda Türkiye ile görüşüyor. Yine Rusya’nın bu bölgeler konusunda Türkiye ile bir mutabakatı olmuştu. Biz Rusya üzerinden Suriye hükümeti ile mütabakaa varmıştık. Özellikle şu an ihlallerin olduğu bölgelerin Suriye ordusu tarafından denetlenmesi gerekiyordu. Suriye hükümetinin bu saldırıları durdurması gerekiyor.”

Suriye, Rusya ve Türkiye arasında  Ekim 2019’da Soçi’de imzalanan mutabakatın hayata geçirilmesi konusunda “çelişkiler” olduğunu dile getiren Gabriel, “Bu konuda Türkiye’nin, Rusya ve Suriye hükümetinin tavırları çelişkili. Önümüzdeki süreçte Şam’ın nasıl bir adım atacağını şimdiden kestirmek de zor görünüyor” dedi.

DSG Sözcüsü, koalisyonun kendilerine drone verdikleri yönündeki haberlere ilişkin ise, “Sanırım Deyrezor Askeri Meclisi’ne verildiği yönünde haberler servis edildi. Ancak bu haberler gerçeği yansıtmıyor. Bunlar belgesiz haberlerdir” diye konuştu.(Rudaw)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu