Manşet

DİSK Genel Kurulu Gerçekleşti

İstanbul: Devletin işçi sınıfna karşı gerçekleştirdiği saldırılar elbette sadece hak gaspları üzerinden ilerlemiyor. Saldırıların önemli bir ayağıda işçi sınıfının örgütlü gücünün tasfiyesidir. Bu; Türkiye devrimci hareketine yönelik bir saldırı olup onun yansıması niteliğindedir.  

Bir süredir kendi içinde istifaşarı yaşan DİSK bu saldırı sürecinden nasibini alan sendika konfederasyonlarından birisidir.

Yaşanan istifalar nedeniyle Olağanüstü Kongreye giden DİSK kongresini 6 Nisan günü Beşiktaş’taki Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi. Genel kurul öncesi salon önünde, aralarında DİSK eski Genel Başkanı Erol Ekici’ninde bulunduğu DİH ve sendika görevlileri arasında kavga çıktı. Sendika görevlilerinin sadece delegeleri içeri alacaklarını genel kurulun böyle bir kararı olduğunu belirtmesi üzerine kitle görevlilerin kurmuş olduğu barikatı aşarak kurula katıldı. Katılımın hemen ardından Kongre divanı yerini alırken delegelere yönelik serbest kürsü hakkı kaldırıldı.

Divan ilk olarak Yönetim adaylıklarını açıkladı. Genel-İş Genel Sekreteri Kani Beko ve Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu’nun genel başkanlığa aday olurken Birleşik Metal- İş genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ve Dev Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’da Genel Sekreterliğe aday oldu. Konuşmalara geçilmeden önce kurulların raporları okundu ve tüzük değişikliği kararı alındı. DİSK Yönetim Kurulu üye sayısı 9’dan 7’ye düşürüldü.

Kongrede ilk olarak Kani Beko söz aldı. Beko, siyasal gündemlere değinen Beko, özellikle sendikasızlaştırma saldırıları üzerinde durdu. TİS yetki kaybı tehdidini hatırlattı. “DİSK’in mücadele pratiğini anlatan Beko “kendini beğenmişliğe düşmeyelim ama iddiamızı kaybetmeyelim” dedi. Beko, 60’lı yılların mücadelesini hatırlatarak ortak mücadeleye vurgu yaptı. Kısır tartışmaları ve gerilimli ilişkileri bir kenara bırakarak işçi sınıfı mücadelesine odaklanmayı öneren Beko, hayatını kaybeden DİSK yöneticilerini anarak konuşmasını bitirdi.

Beko’nun ardından söz alan Ali Rıza Küçükosmanoğlu kürsüye direnişçi işçilerin “Yaşasın Yurtiçi/MNG kargo direnişimiz!”, “İşgal, grev, direniş, yaşasın Nakliyat-İş!” ve “İnadına sendika inadına DİSK!” sloganları eşliğinde çıktı. İşçi sınıfı ve emekçi halkların DİSK’ten beklentisi olduğunu belirten Küçükosmanoğlu, “Nasıl bir DİSK” sorusunun önemli olduğunu ve DİSK’in siyasetten ve sınıf mücadelesinden bağımsız düşünülemeyeceğini söyledi. DİSK’in siyasetler üstü bir biçime getirilmesine karşı mücadele edeceklerini söyleyerek DİSK’in devrimcilerle iç içe olacağını belirtti.

DİSKsKüçükosmanoğlu’nun ardından Genel Sekreterlik için aday olanların konuşmalarına geçildi. İlk söz alan Arzu Çerkezoğu konuşmasında DİSK’in mücadele tarihine değindi. DİSK içinde kısır anlaşmazlıklar olmaması gerektiğini söyledi. Sendika içindeki, değerlerin korunmasından bahseden Çerkezoğlu ayrıca DİSK içindeki kadın örgütlenmesinin yeterli düzeyde olmasıını ve kadınların örgütlenme perspektifinin sadece yönetime bir-iki kadının dahil edilmesi giderildiğini belirterek bu durumu eleştirdi. DİSK’in militan bir kadın örgütlenmesine ihtiyacı olduğunu belirten Çerkezoğlu, 27 Nisan’da Maslak Sheraton Otel’de gerçekleştirilecek olan İşten Çıkarma Strateji Eğitimi’nin ayrıntılarına değinerek ortak mücadele çağrısı yaptı.

Çerkezoğlu’nun ardından son konuşmayı Genel Sekreterliğe Aday Adnan Serdaroğlu yaptı. Serdaroğlu’nun konuşması sırasından salonun boşaldığı gözlemlendi. Yönetimde uyuşmazlık olduğunu söyledi ve Birleşik Metal İş’in DİSK’in tüm kurullarından çekildiğini hatırlattı. Gerekçe olarak ise DİSK’i ortada bırakmadıklarını ifade ederek, bazı şeylerin farkına vardırmaya çalıştıklarını söyledi.

Konuşmaların ardından İlçe Seçim Kurulunun denetiminde oylamaya geçildi. Oylama işleminin ardından sayımlara geçilerek seçim sonuçları okundu. Yapılan açıklamaya göre Genel Başkanlık için yapılan seçimde 371 kişi oy kullandı ve 3 mükerrer, 94 boş olmak üzere 97 oy geçersiz sayıldı. Genel-İş Genel Sekreteri Kani Beko 206 oy alırken Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu 68 oy aldı. Başkanlık için yeter sayısı olan 248 oya ulaşılamadığı için ikinci tur seçimine geçildi. Aynı şekilde Genel Sekreterlik için ise 79 boş, 4 mükerrer olmak üzere 83 oy geçersiz sayıldı. Arzu Çerkezoğlu 119, Adnan Serdaroğlu 169 oy aldı. Genel sekreterlik seçiminde de yeterli oy sayısına ulaşılamadığı için ikinci tura geçildi.

IMG 9808İkinci tur oylama öncesi Özgür gelecek gazetesi olarak sendikalar arasında yapılan görüşmelere dahil olmaya çalışarak seçim sonuçlarını önceden kestirmeye çalıştık. 1. turda geçersiz oy kullananlar Lastik-İş ve Tümka-İş oldu. Elbette bu durum daha önceden planlanmış bir özelliğe sahip. Öyle ki 2. tur Lastik-İş’in gövde gösterisine sahiplik yaptı. Devamlı olarak Genel başkanlarının ardında toplu gezen, onun her söylediklerini yerine getiren Lastik-İş üyeleri oldukça dikkat çekiciydi.

Takip ettiğimiz kadarıyla 2. tur öncesi Lastik-İş Genel Başkanı Abdullah Karacan özel olarak Ali Rıza Küçükosmanoğlu ve Arzu Çerkezoğlu ile bir görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşmelerde kendilerini destekleyeceklerini ve üyelerini de bu yönde teşvik edeceğini kullandı. Kongre başından beri Genel-İş ve Birleşik Metal-İş’ten yana tavır görüntüsü veren Lastik-İş’in ikinci Tur seçimlerinde böylesi bir tavır değişikliğine gitmesi kongre havasını değiştirdi. Lastik-İş’in bu planı Genel Kurul’da kilit noktayı oluşturdu.

Öyle ki Genel İş ve Birleşik Metal-İş üyeleri oy kullanmayıp delegelerine olağan üstü bir toplantı çağrısı yaptı. Delegelerin oy kullanma sıralarının gelmesine rağmen oy kullanmaması tedirginlikleri arttırdı. Toplantının ardından oylamaya geçildi.

İkinci tur oylamalarının sayımlarının tamamlanması ile seçim sonuçları okundu. Bu turda ise 354 oy kullanıldığı duyuruldu. 27 boş ve 1 mükerrer olmak üzere 28 oy geçersiz sayılırken geçtiğimiz turda 206 oy alan Kani Beko bu turda 280 oy aldı. Böylece Beko Genel Başkan olarak seçilmiş oldu. Ali Rıza Küçükosmanoğlu’nun oyu ise 46 olarak açıklandı. DİSK Genel Sekreterliği seçimlerinde ise 10 boş ve 1 mükerrer olmak üzere 11 oy geçersiz sayıldı. Bu turda Arzu Çerkezoğlu 181 oy alarak DİSK Genel Sekreteri seçilirken Adnan Serdaroğlu 161 oyda kaldı.

Başkan ve sekreter dışındaki yönetim şu şekilde belirlendi:

Yönetim Kurulu Üyeleri: Alaattin Sarı, Ergün Tavşanoğlu, Metin Ebetürk, Celal Ovat, Muzaffer Subaşı

Yönetim  Kurulu Yedek Üyeleri: Selçuk Göktaş, Celal Uyar, Erdoğan Özer, Hüseyin Yaman, Şadi Bal, Muharrem Özen, Seyit Aslan


 

 [widgetkit id=6]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu