Gençlik

DTCF’de faşist saldırı

Ankara: Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nde Cuma günü faşistlerin saldırısının ardından bugün de faşistlerin silah ve satırlarla okula gelmeleriyle devrimci, demokrat, yurtsever ve anarşist öğrenciler tarafından 25-30 kişilik faşist gruba müdahale edildi.

Sabah saatlerinde başlayan çatışmalarda 2 öğrenci satırla yaralanırken, okul içinde konuşlanan polislerin faşistlere “delikanlı” gibi ifadelerle seslenip, faşistlerle kafa tokuşturmaları ve yaptıkları içli dışlı sohbetler dikkat çekti.

Saat 11.00 sularında sözlü atışmalarla ve faşistlerin taciziyle başlayan ikinci çatışma da polisin tekrar fakülte içine konuşlandırılmasıyla sona erdi. Faşist grubun saat 13.00’te polis ablukası altında dışarı çıkarılmasının ve okuldaki sınavların ertelendiği, günün tatil edildiği haberinin ardından devrimci, demokrat, yurtsever ve anarşist öğrenciler de fakülteden alkışlar ve sloganlarla, Yüksel Cadde’sine bir toplu çıkış gerçekletirdiler.

Yeni Demokrat Gençlik’in de destek verdiği yürüyüş esnasından sık sık “Dil Tarih Faşizme Mezar Olacak”, “Dil Tarih Gorîstan Ji bo Faşistan”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza” vb. sloganlar atılırken, Yüksel Caddesi’nde gerçekleştirilen basın açıklamasında; okullarımıza, yaşam alanlarımıza yönelik saldırıların boşa çıkarılacağı vurgusu yapıldı.

Faşistlerin silah ve satırlarıyla DTCF’de bu haftalarda tekrar yoğunlaşmaları da, fakültenin sınav haftası olması düşünüldüğünde, saldırıların niyeti de daha net bir şekilde göstermektedir.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu