Güncel

Dünya Tabipleri Birliği’nden TTB’ye destek

H. Merkezi: Dünya Tabipler Birliği, TTB yöneticilerinin gözaltına alınmasını kınayarak, derhal serbest bırakılmasını istedi.

Dünya Tabipleri Birliği (WMA) Başkanı Dr. Yoshitake Yokokura da, yaptığı yazılı açıklamayla TTB yöneticilerinin gözaltına alınmasını protesto etti. Fiziksel şiddet tehditlerini ve TTB hakkında yapılan suç duyurusunu kınayan Yokokura, TTB yöneticilerinin derhal serbest bırakılması için hükümete çağrı yaptı.

 

Yokokura’nun yaptığı açıklama şu şekilde;

WMA, Türk meslektaşlarımızın savaşın bir halk sağlığı sorunu olduğu yönünde kamuoyuna yaptıkları açıklamayı tam olarak desteklemektedir. Doktorların ve ulusal tabip kuruluşlarının savaşın ve silahlı çatışmaların yol açacağı insani sonuçlar konusunda hükümetleri uyarma görevi WMA’nın açık politikasının bir parçasıdır. TTB’nin insan haklarını ve barışı destekleme görevinin olduğunu belirten Yokokura, “Son gözaltılar ve suç duyurusu bu açıdan bizi derin kaygılara sürüklemiştir. Türkiye’nin 2003 yılında onaylamış bulunduğu Uluslararası Sivil ve Siyasal Haklar Sözleşmesi’nin 19’uncu maddesinde öngörülen ifade özgürlüğüne yönelik bu saldırıları şiddetle kınıyoruz. Türk yetkililerden TTB yöneticilerinin derhal serbest bırakılmasını ve sindirme kampanyasına son verilmesini talep ediyoruz. Dünyadaki hekim kuruluşlarını, sağlık, örgütlenme ve ifade hak ve özgürlükleri dahil olmak üzere Türkiye’nin insani ve insan hakları alanındaki yükümlülüklerini eksiksiz yerine getirmesi için gerekli girişimlerde bulunmaya çağırıyoruz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu