Dünya

Duisburg`ta 1 Mayıs coşkusu

Duisburg: Aylar öncesinden İşçi sınıfının birlik ve mücadele günü 1 Mayıs`ın ön hazırlıkları Almanya`nın ve Avrupa`nın bir çok yerinde örgütlü olan ATİK bünyesine bağlı derneklerde başladı.

Bu bağlamda, Duisburg Gençlik ve Kültür Derneği’nde de çeşitli çalışmalar gerçekleştirildi. Gelenekselleşmiş olan Thyssen Fabrikası önünde bildiri dağıtımı ve Duisburg`un özellikle de Göçmen kitlelerinin yoğun yaşadığı semtlerde de ajitasyon/propaganda calışmaları yapıldı. Çalışmaların bir kısmı bildiri ve yayın dağıtımı şeklinde gerçekleştirilirken, diğer yandan da Duisburg`un birçok semtinde Afişleme çalışmaları da yapıldı. 1 Mayıs için kadın, erkek, çocuk herkes pankart boyama`dan 1 Mayıs Festivali için hazılarnan yemeklere kadar hazırlıklara katıldı.

1 Mayıs Kızıldır, Kızıl Kalacak!

Tüm dünyanın her yerinde 1 Mayıs çeşitli eylem ve etkinliklerle kutlandı. Almanya`nın da dört bir yanında kutlanan 1 Mayıs’lardan biri de Duisburg kentindeydi. Sabahın erken saatlerinde Hamborn Belediyesi önünde bir araya gelen kitle bir Miting ile 1 Mayıs kutlamalarına başladı. Miting`te aralarında Partizan`nın da olduğu örgüt ve sendikalar özellikle Duisburg kentinin bağlı olduğu NRW eyaletinde geçtiğimiz yıl öne çıkan Opel direnişinden bahsederken, durmaksızın devam eden hak gaspları ve sömürünün özellikle de işçi ve emekçileri etkilediğini belirttiler.

Ayrıca konuşmalarda emperyalist- kapitalist sistemin krizlerinin faturasını emekçilere çıkardığı günümüzde 1 Mayıs’ların öneminin de altı çizildi.

Mitingin ardından yürüyüşe geçen kitle oldukça renkli ve coşkuluydu. Önceki yıllara nazaran örgüt ve sendikaların daha kalabalık katılım sağlaması dikkat çekiciydi. Diğer yandan işyerleri büyük şirketlere peşkeş çekilmek TSTG işçileri`nin de 1 Mayıs’a katılması sevindiriciydi. Sendikaların dışında ATIK, YDG, ADHK, REBELL, AGİF gibi kitle örgütleri ve TKP/ML, MLKP, MKP, DHKP-C, MLPD gibi parti ve devrimci örgütler de yürüyüşte yer aldı.

Yürüyüşte  “1 Mayıs kızıldır kızıl kalacak”, “1 Mayıs 1 Mayıs seni yaşatacağız!”, “İbo, Haydar Zülfikar Namludadır iktidar”, “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya”, “Yaşasın Enternasyonal dayanışma”, “Faşizme ölüm” gibi bir çok slogan haykırıldı.

Hannelore Kraft protesto edildi

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Landschaftspark`a gelindiğinde sarı sendikalar ve düzen içi partiler işçi ve emekçilerin bayramı 1 Mayıs’ın içini boşaltmak amacıyla bira, yoz müziklerle ve devrimci kurumlara konuşma hakkı vermediler.

Devrimci kurum ve partiler buraya geldiğinde yine geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi alanda kısa bir süre kaldıktan sonra alanı terk ettiler. Kapitalist sistemin temsilcilerinden SPD (Sosyal Demokrat Parti) temsilcisi konuşmasını yapmak için kürsüye çıktığında aralarında Partizan’ın da olduğu kitle SPD temsilcisi Hannelore Kraft’ı yuhalayarak, sloganlarla protesto etti.

Devrimci Dayanışma Festivali

bir mayıs duisburg 4Yürüyüşün ardından Duisburg’da bulunan ATİK, ADHK, AGİF, YEK-KOM, MLPD gibi bir çok örgüt hep birlikte gelenekselleşmiş dayanışma festivalini yapmak üzere Marxloh semtine geldiler. Festivalde MLPD ve ATİK gibi kurumlar konuşma yaparak festivali selamladı.

Birçok milliyetten insanın bir araya geldiği festivalde Kürdistan’dan Halk oyunları grubu, Almanca işçi marşları, Türkçe ezgiler okundu. Yine Alman Tiyatro grubu kadın sorununa değinen oyunlarıyla oradaydı. ATİK derneğinden küçük gençlerin Hint dansı da festivali canlandıran görüntülerden biriydi. Daha sonra birlikte yenilen yemek ve çekilen halaylar eşliğinde dayanışma festivali sona erdi.

Alternatif 1 Mayıs Yürüyüşü

Aralarında YDG, Young Struggle gibi örgütlerin yanısıra çeşitli anti- faşist grupların da olduğu birçok gençlik örgütü, yaklaşık 5 yıldır Duisburg’da alternatif 1 Mayıs yürüyüşünü gerçekleştiriyor. Emekçilerin bayramı 1 Mayıs’ın içinin boşaltıldığı ve sarı sendikaların devrimci niteliği olmadığı gerekçesiyle bu alternatif yürüyüşü düzenleyen örgütler, yürüyüşte sık sık Almanca, Türkçe ve Kürtçe 1 Mayıs’a ilişkin sloganlar haykırdı. Bunların yanı sıra eylemde “Politik tutsaklara özgürlük”, “Banka ve Konsernleri yıkın“ gibi birçok slogan atıldı.

Yürüyüşün ardından August Bebel Platz alanında bir miting yapıldı. Mitingde konuşan birçok grup özellikle de son yıllarda artan işsizlik, geçtiğimiz yıldan beri öne çıkan mültecilerin sınır dışı edilmesi gibi sorunlara değinirken, öğrencilerin çarpık eğitim sistemindeki problemlerine de konuşmalarında yer verdiler. Yürüyüş canlı sloganlar ve enternasyonel marşının söylenmesiyle Marxloh’da son buldu.

 [widgetkit id=73]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu