DünyaGüncel

DÜNYA | Avrupa’da pandemiye rağmen yaygın 1 Mayıs…

"Avrupa Devrimci Güç Birliği’nin birçok noktada ortak eylemlilik organize etmesi devrimci grupların yürüyüşlerde birlikte yer alması ile sonuçlandı"

Avrupa’da işçi sınıfının birlik mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs için kitleler alanlardaydı. Bir seneden uzun süredir devam etmekte olan pandemi koşullarında birçok bölgede yürüyüşlere katılım olumluydu.

Almanya’da MLPD ve Avrupa Devrimci Güç Birliği çağrısı ile 200 kentte düzenlenen gösterilerde, salgına karşı koruyucu maske takılması gibi kısıtlamalara rağmen binlerce insan katıldı.

Berlin, Hamburg ve Frankfurt kentlerinde sert çatışmalar yaşandı. Berlin gün boyunca devam sokak gösterilerine sahne olurken burada özellikle devrimci gruplar ve polis arasında pek çok çatışma yaşandı. Alman polisinin verilerine göre 1 Mayıs eylemlerine toplam 40 bin kişi katıldı.  Özellikle son bir yıldır devam eden pandemi koşullarının 1 Mayıs için etkin bir hazırlık sürecini engellediği, kitlelerin katılımının daha çok kendiliğinden gerçekleştiği düşünülecek olursa katılımın kitlelerde giderek artan kapitalist sistem karşıtı bilinç ve öfkenin bir yansıması olduğu görülecektir.

Hollanda’da Rotterdam, Amsterdam, Nijmegen ve Groningen şehirlerinde 1 Mayıs eylemleri gerçekleştirildi. Rotterdam’daki yürüyüşe katılan gruplar kapitalist sisteme karşı mücadele çağrıları yaparken bu yöndeki mücadelenin büyütülmesi için MLM biliminin gerekliliğine vurgu yapan sloganlar da attılar.

İsveç’te Stockholm ve Göteborg şehirlerinde gerçekleştirilen yürüyüşlerde 1 Mayıs’ın devrimci mücadele günü olması gerektiği öne çıkarıldı.

Avusturya Graz, Linz ve başkent Viyana’da kitlesel katılımla 1 Mayıs eylemleri gerçekleştirilirken kitle sıklıkla kapitalizm karşıtı sloganlar attı.

Yunanistan’da binlerce kişinin katılımı ile gerçekleşen 1 Mayıs yürüyüşü işçi emeğinin artan oranda sömürüsünü getiren yeni yasaya da karşı çıkan kitlelerin katılımını da içeriyordu.

Fransa’da pandemi bahanesiyle işçi sınıfı üzerinde baskıyı artırmaya çalışan Fransız burjuvazisi, 1 Mayıs’ta polis gücünü işçilerin üzerine sürdü ve işçilerin direnişi sonrası Paris sokaklarında çatışmalar yaşandı. Lyon ve Nantes şehirlerinde de yapılan yürüyüşlere saldıran polis toplamda onlarca kişiyi gözaltına aldı.

İngiltere’de 46 noktada 1 Mayıs yürüyüşleri gerçekleştirilirken başkent Londra’daki yürüyüşte uluslararası devrimci gruplar kapitalizme karşı sosyalizmin zorunluluğuna vurgu yapan sloganlar attılar. İçişleri Bakanlığı’nın önüne gelen kitle polise geniş yetkiler veren yeni yasa tasarısının geri çekilmesi çağrısını yaptılar.

Diğer birçok ülkedeki gösterilerde de ortaya çıktığı gibi kapitalizme karşı işçi emeğinin sömürüden kurtuluşu kavgasını veren devrimcilerin pandemi karşısında etkin bir politika üretemeyip; kapitalist sistem ve devletlerin ideolojik ve filli yönlendirmelerini kabul ederek sınıfa öncülük etmekten uzak pasif tutumları 1 Mayıs yürüyüşlerinin de bu bağlamda taşıması gereken gerçek coşku ve yoğunluktan uzak kalmasına neden olmuştur.

Avrupa Devrimci Güç Birliği’nin birçok noktada ortak eylemlilik organize etmesi devrimci grupların yürüyüşlerde birlikte yer alması ile sonuçlandı.

Kendiliğindenciliğe teslim olmuş, siyaset üretmekte zorlanan ve bundan dolayı kendisi dışındaki kimi siyasi akımlardan etkilenerek işçi sınıfına pandemi gibi zorlu koşullarda öncülük etmeyi başaramayan devrimci hareketin bu durumdan zorunlu olarak çıkarması gereken pek çok ders bulunmaktadır.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu