Gençlik

Ege Üniversitesi’nde Ağırnaslı ve Kaçeroğlu Anıldı

İzmir: Ege Üniversitesi’nde bugün(21 Ekim) Ekrem Kaçeroğlu ve Kobanê direnişinde yaşamını yitiren Paramaz kod adlı Suphi Nejat Ağırnaslı anıldı. Edebiyat fakültesi önünde toplanan öğrenciler burada kısa bir basın açıklaması yaparak, bugün İstanbul’da Gezi direnişinden dolayı yargılananlara destek verdiklerini ve yanlarında olduklarını açıkladılar.

Üzerinde Ağırnaslı ve Kaçeroğlu’nun fotoğraflarının bulunduğu “Kobanê’de düşene dövüşene bin selam” ve “Stalingrad ya da Kobanê fark etmez, Bizimkiler hep aynı kararlılıkta dövüşür” yazılı pankartların arkasında öğrenciler yürüyüşe başladı. Ege Üniversitesi içerisinde yapılan yürüyüşte sık sık “Kobanê IŞİD’e mezar olacak”, “Yaşasın Halkların Direnişi”, “Biji Berxwedana YPJ” gibi sloganlar atıldı.

Yolu kapatıp öncelikle devrim şehitleri için 1 dakikalık bir saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşundan sonra Suphi Nejat Ağırnaslı’nın yazdığı son mektup okundu ve “Paramaz yoldaş ölümsüzdür” sloganı atıldı.

Sonrasında basın açıklaması okundu. Basın açıklamasını Seyithan Semo okudu. Semo, Kobanê’deki devrimin eşitliğin, özgürlüğün, kadının, halkların kardeşliğinin devrimi olduğuna vurgu yaptı. Devrim şehitlerini saygıyla andıklarını ve onların mücadelelerini devam ettireceklerini söyledi. Son olarak “Kobanê asla düşmeyecek ve biz her sokağı her üniversiteyi bir cephe haline getireceğiz” dedi.

Basın açıklamasından sonra Kobanê’deki şehitler için bahçeye iki fidan dikildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu