GüncelLGBTİ+

Eğitim Sen: LGBTİ+ hakları sendikal haklardır

17 Mayıs Uluslararası Homofobi, Transfobi ve Bifobi Karşıtı Gününde açıklama yapan Eğitim Sen LGBTİ+ komisyonları "İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz", "LGBTİ+ hakları sendikal haklardır" dedi.

Eğitim Sen İstanbul 3 ve 6 No’lu Şube LGBTİ+ Komisyonu ve Eğitim Sen Bodrum Temsilciliği, 17 Mayıs Uluslararası Homofobi, Transfobi ve Bifobi Karşıtı Gününde ortak bir açıklama yayımlayarak “İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz”, “LGBTİ+ hakları sendikal haklardır” dedi.

Birleşmiş Milletler Dünya Sağlık Örgütü tarafından eşcinselliğin akıl hastalıkları listesinden çıkarılışının yıl dönümü olan 17 Mayıs’ın 1990’dan itibaren her yıl Uluslararası Homofobi, Transfobi ve Bifobi Karşıtı Gün olarak kutlandığı hatırlatılan açıklamada Türkiye’de bir çok LGBTİ+ bireyin cinsel yönelimleri ve cinsiyet kimliklerine bağlı nedenlerle öldürüldüğü, ayrımcılığa uğradığı ve eğitim sisteminin dışına itildiği, iktidar eliyle düşmanlaştırılıp, hedef haline getirildiği ve sürekli tehdit edilerek şiddete maruz kaldıkları belirtildi.

Kadına, çocuğa, mülteciye, LGBTİ+’lara şiddete karşı en önemli dayanaklardan olan İstanbul Sözleşmesinin tek adam rejimi tarafından fesh edilmesinin şiddetin ve cezasızlığın önünü açtığı vurgulanan açıklamada açıklama ve uygulamalarda ayrımcılığın değil, eşitliğin teşvik edilmesi istendi.

Eğitim Sen’in “LGBTİ+ hakları sendikal haklardır” diyerek tüzüğünde cinsel yönelim ve cinsiyet ayrımcılığını suç olarak kabul eden  ve homofobiyle mücadele etmek, eşcinsel üyelerin haklarını savunmak için ilk LGBTİ+ Komisyonlarını kuran sendika olduğu hatırlatılan açıklamada “Eşcinsellik değil homofobi suçtur. İnsan haklarının, eşitliğin ve özgürlüğün hepimiz için olduğunu hatırlıyor ve hatırlatıyoruz. Cinsiyet kimlikleri, cinsel yönelimleri fark etmeksizin hepimiz insanız. Hepimiz onurlu bir yaşamı ve korkmadan yaşamayı hak ediyoruz. İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz! İstanbul Sözleşmesi bizim! LGBTİ+ hakları sendikal haklardır!” denildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu