Emek

Eğitim Sen 2013–2014 eğitim öğretim yılı raporunu açıkladı

İstanbul: Eğitim Sen İstanbul Şubeleri 2013–2014 eğitim öğretim yılı raporunu bugün (12 Haziran) İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde açıkladı. Bir yıllık değerlendirme içeren açıklama Parasız Bilimsel Laik, Anadilde Eğitimin somut adımları atılsın, Eğitimsen İstanbul Şubeleri” imzalı pankartın arkasında saat 14.00’da gerçekleşti.

Eğitim Sen İstanbul Şubeleri adına Açıklamayı Eğitim Sen 4 Nolu Şube Başkanı İzzet İldeş okudu. AKP hükümetinin eğitim sistemini piyasacı projelerle yönetmesi, angarya çalışma uygulamaları ve eğitimde 4+4+4 dayatması sonrasında derinleşen 2013–2014 eğitim öğretim yılına damasını vurduğu belirtilen açıklamada bazı okulların imam hatibe çevrilmesi ile mağduriyetlerin yaşandığı ifade edildi.

İldeş açıklamada, “Kamusal eğitimin adım adım zayıflatılması, okullarda cinsiyet, etnik kimlik ve mezhep ayrımcılığına ilişkin uygulamalar ve şiddetin artması, ataması yapılmayan öğretmenlerin durumu, ücretli öğretmenlik uygulamaları, eğitim yöneticilerinin siyasi referansla belirlenmek istenmesi gibi sorunlara ek, özellikle Gezi Direnişi sonrasında Eğitim Sen üyelerine yönelik mobbing, soruşturma, sürgün ve görevden alma girişimleri belirgin bir şekilde artmıştır” ifadelerine yer verdi.

Açıklamada son olarak Eğitim Sen Şubeleri olarak, üye ve yöneticilere yönelik başlatılan “cadı avı”na son verilmesi, tüm soruşturma, sürgün ve cezaların iptal edilmesi, eğitim emekçilerinin ekonomik sorunları ve çalışma koşullarının düzeltilmesi, esnek ve performansa dayalı çalışma uygulamalarına son verilmesi gibi taleplerini sıraladılar.

Eğitim Sen İstanbul Şubeleri üyeleri eğitim emekçileri taşeron ve esnek çalışmaya karşı mücadeleye devam edeceklerini söyledikleri açıklamada, “Savaşa değil, eğitime bütçe”, “AKP elini eğitimden çek”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganlarını attı. Açıklamanın ardından eylem sonlandırıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu