Güncel

Eğitim- Sen, Danıştay’a başvurdu

H. Merkezi: Eğitim- Sen, OHAL ilanı sonrasında yayınlanan 672 sayılı KHK ile kamudan ihraç edilen üyeleri için Danıştay’a iptal başvurusunda bulundu.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), OHAL ilanı sonrasında 1 Eylül’de yayınlanan 672 sayılı KHK ile kamudan haksız yere ihraç edilen eğitim emekçileri için Danıştay’a iptal başvurusunda bulundu. Darbe girişimi sonrasında ilan edilen OHAL kapsamında 672 sayılı KHK yayınlanmış ve binlerce kamu emekçisi işlerinden edilmişti. Eğitim- Sen de ihraç edilen üyelerinin görevlerine geri dönmesi için Danıştay’a başvuruda bulunarak 672 sayılı KHK’nın iptalinin istedi.

 

“Siyasi fişlemeler üzerinden yapıldı”

Dava dilekçesi, bugün (3 Ekim) Danıştay önünde yapılan basın açıklamasının ardından mahkemeye sunuldu. Başvuru öncesinde Danıştay önünde basın açıklaması yapan Eğitim- Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, 672 sayılı KHK ile somut delil olmadan 50 bin kamu emekçisinin işinden edildiğini, ihraç edilenlerin 28 bin 163’nin eğitim emekçisi olduğunu söyledi. Darbe girişiminin ardından iki buçuk ay geçmesine rağmen halen kamudaki ihraçlarla ilgili somut delil ortaya konulmadığına dikkat çeken Karaca, “İhraçların somut hukuki delilden çok siyasi fişlemeler üzerinden yapıldığı anlaşılmaktadır” dedi.

 

“KHK iptal edilsin”

Karaca, kamudan ihraç edilen emekçilerin savunma haklarını dahi kullanamadığını hatırlatarak, “Hukukun en temel ilkelerinini dahi ihlal edildiği göz önüne alındığında, darbecilerle mücadele söyleminin gerçeği yansıtmadığı görülmektedir” diye belirtti. Kamuda ihraç edilen emekçiler arasında Barış İçin Akademisyenler Bildirisi’ne imza atan akademisyenlerin ve sendikalarının yöneticilerinin de olduğunu hatırlatan Karaca, “Süreç hükümet tarafından fırsata çevrildi. Hukuksuzluklara karşı geri durmayacağımız hükümet tarafından bilinmelidir. Hukuk dışı bir şekilde ihraç edilen üyelerimiz için hazırladığımız ayrıntılı dava dilekçesini Danıştay’a iletiyoruz. 672 sayılı KHK’nın iptali istemiyle dava açıyoruz. Darbe girişimine karışmamış olan ve hukuksuz olarak ihraç edilen kamu emekçileri daha fazla mağdur edilmeden görevine geri dönmelidir” diye konuştu. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu