Güncel

Eğitim-Sen’li ögretmenden açık mektup

Sevgili eşim, canım çocuklarım, akrabalarım, dostlarım öğrencilerim, mücadele arkadaşlarım, eğitim emekçileri;  Bir sabah uykusundayken yuvasından koparılıp alınan ve gazete ve televizyonlarda tehlikeli yasadışı bir örgüt üyesi olarak  75 milyona teşhir edilerek tutuklandım. Yaşadıklarımı, mağduriyetimi sizlere anlatabilmek için bu açık mektubumla seslenmek istedim. Mahkemede kendimi savunmak için şu konuşmayı yaptım. “43 yaşındayım. 23 yıllık öğretmenim, yüzlerce öğrenci yetiştirdim. Velilerimle, çevremdekilerle karşılıklı sevgi ve saygıya dayalı samimi ilişkilerim var. Bunun yanında 23 yıldır haklarımı savunmak-geliştirmek için sendikal mücadele içindeyim. İnsan haklarına duyarlığım ve bu konuda yapılan ihlallere karşı mücadele veriyorum. Şu anda Eğitim-Sen İstanbul 5 No’lu Şube’nin yönetim kurulu üyesiyim. 2300 üyeli bir sendika şubesinin yönetimine seçilerek geldim. Bu üyelerin büyük bir çoğunluğu beni tanır. Görevimin hukuk-özlük sekreteri olmasından dolayı yaşadıkları sorunlarda benden yardım isterler, haklarını savunmada yardımcı olurum. Bu zamana kadar suç anlamına gelecek hiçbir cezam ya da sabıka kaydım yoktur… Çevremde; güvenilir, dürüst, haklarını korumada kararlı, demokrasi ve özgürlük mücadelesine duyarlı bir sendikacı olarak tanınırım… Şu anda burada hangi nedenlerle bulunduğumu inanın bilmiyorum. Savcının suçlamaları ise suç niteliği taşımamaktadır. Eğer adalet şu an burada tecelli etmeyecekse, benden adalete inanmamı beklemeyin.”  Sonuç ortada; tutuklama ve hapishane !

Evimde yapılan aramalarda CD’ler, telefon, bilgisayarın hard diski, kitaplar, dergiler, sendika ile ilgili almış olduğum notlar ve faaliyet  raporlarını aldılar. Ayrıca ellerinde bir de liste vardı. O listede olan kitap, dergi ve broşürleri seçip alıyorlardı. 300 kitap arasında 4-5 kitap almışlardı. Polis ve savcılık sorgusunda soruyorlar:

– Bir CD ele geçirdik. Orada adın geçiyor…

– Evlenirken örgütten izin almışsın…

– 28 Mart’ta Eğitim-Sen’in Ankara eylemine katılmışsın.

– KESK 8. Olağan Genelkurulu’nda ögrencileri kışkırtıcı konuşma yapmışsın.

– Telefonunda iki konuşma tespit edilmiş. İlkinde “tabi bir adım önde olacağız, biz devrimciyiz.” Diğerinde biri beni arayarak örgüt adı kullanmış ve ben “haha….haha ‘  gülmüşüm!

– Sendikalarda yasadışı toplantılar yapmışsın. Bir kaç toplantı saati ve günü var.

Böylesine ucube soruların sorulduğu ve bir insanı tutuklamak için bu kadar basit deliller asıl amacın tutuklamak olduğunu açıkca göstermeye yetiyor. Her sendika eylemine katılan, ne olduğu bilinmeyen bir CD’de ismi geçen herkesin ya da sendikal bir toplantıya katılan herkesin yasadışı örgüt üyesi olduğu bir ülkede yaşamaktayız. Ayrıca dosyamızda 32 kişilik tutuklu listesi var ve hepsi de aynı gerekçelerle tutuklandı ve dosyaya gizlilik kararı konuldu.

Sol  bir düşünce yapısına sahibim. Sendika ve demokrasi mücadelesinde aktif ve tanınan birisiyim. Gözaltına alınanlardan bazılarıyla dostluk ilişkilerim var. Çoğunu sendikal mücadeleden tanırım. Ve bu gerekçelerle tutuklandıgımı bilmekteyim…

Henüz avukatımın dahi göremediği gizlilik kararı olan dosyadan beni, burjuva basının terör örgütü üyesi yapması 75 milyona böyle tanıtmasının manasını anlamış degilim. Bu senaryoyu defalarca meslektaşlarım yaşamıştır. Aylarca, yıllarca hukuksuz komplolarla tutuklu kalmışlardır. Yaşanan bu adaletsizlik, hukuksuzluklara karşı sizlerin duyarlı olmasını istiyoruz. Bu çağrıma kulak veren, gazetelerine sesimizi taşıyan, sessiz çığlığımıza ses olanlara şimdiden teşekkür ederim..

Mehmet Sarı

EĞİTİM-SEN İSTANBUL 5 NOLU ŞUBE TİS-HUKUK-ÖZLÜK SEKRETERİ

METRİS HAPİSHANESİ

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu