Emek

Emaar şantiyesinde işçiler iş bıraktı

H. Merkezi: Emaar şantiyesinde taşeron firma Paşa Elektrik bünyesinde çalışan ve aralarında İnşaat-İş sendikası üyesi olan 40 inşaat işçisi, ayın 20. geçmesine rağmen ücretlerinin hala yatmamış olmasına tepki göstererek iş durdurma eylemi başlattı.

İşçiler bir süredir devam eden görüşmelerde yasal çalışma süresinin aşılmasına ve çalışma koşullarına karşı da itirazlarını yükseltiyor. Ayın 20’sini geçmiş olmasına karşın ücretlerinin halen ödenmemiş olmasına tepki gösteren işçiler bugün iş bıraktılar ve aktif direnişe geçtiler.

 

“Emeğimiz ve onurumuz için örgütlenmeye devam edeceğiz”

İşçiler ücretlerin ödenmesindeki gecikme devam ettiği ve talepleri karşılanmadığı sürece direnişe devam edeceklerini duyurdular. “Emeğimiz ve onurumuz için örgütlenmeye devam edeceğiz” diyen işçilerin daha önce de dile getirmiş olduğu talepleri şu şekilde:

 

1) Ücretlerin gerçek maaş üzerinden bankaya yatırılması

2) Haftalık 45 saat yasal çalışma süresine uyulması, bu sürenin aşılması durumunda fazla mesai ücretinin ödenmesi

3) Kampların ve işçi barınaklarının koşullarının iyileştirilmesi

4) Sendikalı işçilere uygulanan baskılara derhal son verilmesi

5) Şantiyede çalıştığı dönemde kalfalığa veya ustalığa yükselen işçilerin maaşlarının iyileştirilmesi

6) Görüldüğü üzere bu mücadele sadece ücretlerin ödenmesi için verilen bir mücadele değildir. Çalışma ve barınma koşullarının iyileştirilmesi, iş yeri barışı ve adil gelir dağılımı için verilen bütünlüklü bir mücadeledir

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu