Güncel

“Emeğimizi ucuzlatan göçmen işçiler mi”

İzmir: Deri Tekstil ve Kundura İşçileri Derneği ile İşçi Hakları Derneği bugün İzmir’de nefret söylemi ile pek çok baskıya maruz kalan Suriyeli işçiler konulu bir panel düzenledi. 

Saat 15.00’da Ahmet Piriştina Müze Merkezinde bir araya gelen işçiler özellikle son zamanlarda artan Suriyeli işçilere dönük saldırıları tartışmak ve çözüm yolları için birlikte mücadele etmek amacıyla bir panel düzenledi.

“Emeğimizi ucuzlatan göçmen işçiler mi” başlığıyla yapılan panelde, Suriye’deki savaştan kaçan ve Türkiye’nin pek çok şehrine göç eden Suriyelilerin yaşadığı sorunlar hakkın bilgi verilirken, en son Suriyeli genç bir işçi İzmir ayakkabıcılar sitesinde diğer işçilerin tecavüz etmesi üzerine Ayakkabılar Sitesinde yoğun bir nefret söylemi geliştiği dile getirildi.

Patronların işçilerin emek gücünü çok düşürürken, bunun nedeni olarak Suriyeli işçileri göstermesi işçilerin hedefine Suriyeli işçileri koyması işçiler arasında bir düşmanlık yaratılmaya çalışıldığı belirtildi.

Ayakkabıcılar sitesinde çalışan kundura işçileri söz alarak Suriyeli işçilerin hangi koşullarda çalıştırıldığı dile getirildi.

İzmir’de binlerce işçinin devlet tarafından, hükümet tarafından yerleştirildiği, pek çok ihtiyacının karşılandığı söyleminin dolaştırıldığı, bununla amacın siyasi rant elde etmek olduğu başka bir söz alan kişi tarafından dile getirilerek, düşmanlık yaratılması izin verilmemesi gerektiği belirtildi.

Önümüzdeki günlerde site içinde işçiler arası diyalogu geliştirmek, nefret söylemi ile ötekileştirilen Suriyeli işçilerin ucuz emeğin nedeni anlatmak açısından bir toplantı, söyleşi düşünüldüğü açıklanarak panel sonuçlandırıldı..

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu