Güncel

“Emek bizim İstanbul bizim”

İstanbul: Emek sinemasının yıkılmak istenmesine karşı sinemaseverlerin mücadelesi sürüyor.

“İleri demokrasi” nutukları atan T.C, sinemaseverlerine ve sanatçılarına dün(7 Nisan) tomalarıyla, gaz bombalarıyla saldırdı.

Bugün, 7 Nisan günü(dün) yapılan saldırıyı protesto etmek için Çağlayan Adliyesi önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamayı Sinema Yazarları Derneği Yönetim Kurulu adına, Senem Aytaç okudu. Aytaç açıklamasında;”En küçük toplumsal eylemde dahi orantısız güç kullanmayı, gaz ve su sıkmayı alışkanlık haline getiren polisin baş sorumlusu olduğu olaylar sonucu, derneğimizin ve Uluslar arası Film Eleştirmenleri Federasyonu’nun üyesi, altyazı dergisi editörü arkadaşımız Berke Göl, üç kişiyle birlikte yaklaşık altı saat gözaltında tutulmuştur.

Türkiye ne yazık ki, tarihi bir sinema salonuna sahip çıkmak isteyenlerin bile şiddetle ezilmeye çalışıldığı bir ülke haline getirilmiştir.

Yaratılan bu utanç tablosu karşısında Kültür Bakanı Ömer Çelik derhal istifa etmeli, saldırı emrine veren sorumlular hakkında işlem yapılmalıdır.”dedi.

Basın açıklamasının ardından Mimarlar Odası adına Mücella Yapıcı bir konuşma yaptı. Yapıcı konuşmasında ;”Bu yıkımın önüne geçmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız. İktidar gazıyla suyuyla tehditleriyle bizleri susturmaya çalışıyor. Ama biz susmayacağız.”Emeği” ranta kurban etmeyecek, sahip çıkacağız” dedi.

Ardından da gözaltına alınan Berke Göl bir konuşma yaptı. Göl ;”Barışçıl bir eylem polis saldırısıyla sonlandırıldı. Sonuçta bunlar ilk kez olan şeyler değil. Ülkenin geldiği noktayı biliyoruz ve görüyoruz. Ama bizler mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Açıklama “Emek bizim, İstanbul bizim”,”Bu daha başlangıç, mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz” sloganları atılarak sonlandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu