Emek

Emekçiler gece boyu Kızılay’daydı!

H. Merkezi: KESK’in 28-29 Mart’ta iş bırakarak, Akara Kızılay Meydanı’nda, “4+4+4” olarak bilinen yasa teklifi ve yine tüm kamu emekçilerinin, çıkmasını aylardır beklediği 4688 Sayılı Kanun’da değişiklik öngören yasa tasarısı ile ilgili düzenleyecekleri miting Ankara Valiliği tarafından yasaklanmış, ülkenin dört bir yanından Ankara’ya gelecek olan emekçiler engellenmişti.

28 Mart (dün) sabah saatlerinden itibaren emekçilerin engellenmesi, hemen her ilde protesto eylemleri ile karşılandı. Adana’da Ankara’ya gitmek isterken 74 KESK üyesi gözaltına alınmış, İzmir’de KESK eylemine yönelik saldırıları protesto edenlere gaz ve coplarla saldırılmıştı.

Ankara ise gün boyu çatışmaların ve gerginliklerin adresi oldu. Kızılay Meydanı’na alınmayan emekçiler yol kapatıp, kendilerine kurulan polis barikatlarını aşmaya çalıştılar. Bu sırada polisin saldırısına uğrayan emekçiler ve eyleme katılan devrimci, demokrat ve ilerici kurumlar polisle çatıştı.

Gün boyu eylem alanına dönen Ankara’yı, emekçiler, gece de terk etmediler. Gece sokakta kalan emekçiler gece boyu türkü söyleyip, halay çektiler. Yakılan ateşler etrafında türkü söyleyerek halay çeken çok sayıda kişi, sık sık, “Yılgınlık yok direniş var” sloganları attı.

Gecenin geç saatlerinde yorulan emekçilerin bir kısmı ise, duvar kenarlarına serdikleri battaniyelerle ısınmaya ve dinlenmeye çalıştı. Slogan, ıslık ve zılgıtlarla süren gecede, TMMOB’a bağlı Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Lokali de emekçilere çorba dağıttı.

Emekçilerin bugün akşama kadar sürecek olan eylemi devam ediyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu