Manşet

Enerji işçileri; Üreten biziz, yönetende biz olacağız.

İstanbul: Enerji-Sen öncülüğünde 208 gün İstanbul Taksim’deki BEDAŞ Genel Müdürlüğü önünde devam eden direniş, BEDAŞ işçileri ile görüşme sonucunda işçilerin işbaşı yapması ile sona ermişti.

Direnişten zaferle çıkan işçiler BEDAŞ’ın özelleştirilerek, Limak Şirketi’ne devredilmesini protesto etmek için Galatasaray Lisesi’nin önünden BEDAŞ’a bir yürüyüş düzenledi. “İşimize geleceğimize emeğimize sahip çıkıyoruz” yazılı pankart açan işçiler, yürüyüşte sık sık “ Hak verilmez alınır, zafer sokakta kazanılır”, “Taşeron işçiyiz, örgütlüyüz, güçlüyüz”, “Üreten biziz, yönetende biz olacağız”, Kadro ve Güvence hakkı” sloganları atıldı. Eyleme bir çok kurumda destek verdi. Ayrıca direnişte olan Nakliyat-İş sendikasına üye oldukları için işten atılan işçilerde dayanışma adına eyleme destek verdi.

 

BEDAŞ’ın önüne gelindiğinde sloganlarını daha gür haykıran işçiler adına basın Selami Öğretici okudu. “BEDAŞ’ta, biz bir yandan muvazaa kararlarımızı uygulatmaya çalışırken öte yandan BEDAŞ’ın özelleştirme süreci tamamlanıyor. Türkiye’de 80’lerden bu yana gelen, sermayenin kamusal alanın tasfiyesi projesi AKP sürecinde sona yaklaştı” denilen açıklamada Mayıs ayı içinde Türkiye’de elektirik dağıtımlarının tamamının özelleştirileceği, kamunun mallarının bir bir özel sektöre devredileceğine dikkat çekti.

Açıklama; “bizler tarih öncesi koşullarda, köle pazarındaymışcasına, güvencesiz çalıştırma biçimlerine mahkum edilmek isteniyoruz. En kötüsü durumumuzun ne olacağı belirsizhale getiriliyor. Ne devletin bir kurumu tarafından, ne müjdeci baknalr tarafından, ne de işveren tarafından bizlere her hangi bir açıklama yapılmıyor. Sizler kimin malını kime satıyorsunuz ya da satın alıyorsunuz farkında mısınız?” sözleriyle devam etti. İşçiler, haklarının sonuna kadar peşinde olacaklarını haykırdılar.

 

İşçiler “ Üreten biziz, yönetende biz olacağız.” sloganlarıyla eylemi sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu