Emek

Enerji-Sen işçileri talepleri için yürüdü!

 

İstanbul: Dün (19 Temmuz) Enerji-Sen üyesi BEDAŞ işçileri talepleri için, Gazi Mahallesi’ndeki Yunus Emre Otobüs durağından BEDAŞ binasına yürüdü.

TES-İş sendikası ile Cengiz-Limak-Kolin (CLK) ortak şirketler grubu arasında yapılan toplu iş sözleşmelerini protesto etmek için işçiler bir araya geldi. Yüze yakın işçinin katıldığı eylemde, “Hak verilmez alınır zafer sokakta kazanılır“, “Biz haklıyız biz kazanacağız”, “Gün gelecek, devran dönecek”, “Tes-İş işçilere hesap verecek” sloganları atıldı. Etraftan gelen geçen araçlar kornaları ile eyleme destek oldu.

Bedaş patronlarının dayattığı TES-İş sendikası işçilerin haklarını savunmayıp tam tersine işçilerin bütünlüğünü bölmeye çalışmıştır. İşçiler eylemde işçilerin haklarını savunmayan TES-İş sendikasına da tepki gösterdi

BEDAŞ binası önünde sonlanan yürüyüşün ardından Enerji-Sen Genel Başkanı Ali Duman bir konuşma gerçekleştirdi. Duman konuşmasında, keyfi uygulamalardan, fazla mesailerden, özelleştirmelerden çok çektiklerini ve hırsızlıkla suçlandıklarını belirtti.

Duman’ın konuşmasının ardından iş yeri temsilcisi Ulaş Ötken basın metnini okudu. Basın metninde, TİS’in işçiler arasında düşük ücret üzerinden ayrımcılık yarattığını ve işçileri birbirine düşürerek direnişi kırmaya çalıştıklarına değindi. Ötken açıklamanın devamında, daha 23 Mayıs Cuma günü bir arkadaşlarını kaybettiklerini ve iş yerinde yeterli iş kazası önlemi alınmadığını bildirdi. Basın açıklamasının ardından, “İnadına sendika inadına DİSK” sloganları atarak eylemi sonlandırdılar.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu