Kadın

Enternasyonal savaşçı Anna Campbell Efrîn’de şehit düştü

YPJ İngiliz kadın savaşçı Anna Campbell’in Efrîn’de Türk ordusunun düzenlediği bir hava saldırısında şehit düştüğünü duyurdu. Anna’nın babası “Anna son derece idealist, ciddi, candan bir kadındı ve daha iyi bir dünya yaratmayı amaçlıyordu” dedi.

H. Merkezi: YPJ kaynakları YPJ saflarında savaşan İngiliz kadın savaşçı Anna Campbell’in Efrîn’de Türk ordusunun düzenlediği bir hava saldırısında şehit düştüğünü duyurdu.

26 yaşındaki Campell, içinde olduğu bir konvoyun 16 Mart günü Türk savaş uçakları tarafından hedef alınması sonucunda ölümsüzleşti. ETHA’da yayımlanan habere göre konuyla ilgili bir açıklama yapan Rojava Enternasyonal Komünü, “Yoldaşımız Hêlîn (Anna Campbell) Efrin’deki mücadele sırasında şehit düşmüştür. Onu her zaman cesareti ve yılmaz direnişçi ruhu ile hatırlayacağız” açıklamasında bulundu.

East Sussex’in Lewes kasabasından olan Anna Campbell, enternasyonalist İngiliz kadın savaşçıların Rojava’da verdiği ilk şehit oldu.

“O, Türkiye’nin işgaline karşı bir savunmada bulunuyordu”

Guardian gazetesine konuşan Campbell’in babası Dirk Campbell kızını “güzel ve sevgi dolu bir kadın” olarak tanımlayarak onun inandığı dünyayı yaratabilmek için her şeyi yapabilecek biri olduğunu ifade etti.

Campbell açıklamasında Anna için şunları söyledi: “Anna son derece idealist, ciddi, candan bir kadındı ve daha iyi bir dünya yaratmayı amaçlıyordu. O öldürüldüğünde kavga vermiyordu, Türkiye’nin işgaline karşı bir savunmada bulunuyordu.

Campell ayrıca kızının hayatını güçlülerin ve imtiyazlıların adaletsizliklerine karşı mücadeleye adadığını da kaydetti.

Bundan beş sene önce göğüs kanserinden hayatını kaybeden Campbell’in annesi Adrienne de İngitere’nin önde gelen insan hakları aktivistleri arasındaydı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu