Güncel

(Foto)”Şer Şer Şer, Em Aşiti Naxwazin!”

 

AMED: Lice’de askerler tarafından katledilen Ramazan Baran Amed’de, Hacı Baki Akdemir ise Lice’nin Hedik köyünde bugün toprağa verildi.

Ramazan’ın cenazesi Amed’de on binlerce insanın katılımıyla Fatih Paşa cam isinden Yeniköy asri mezarlığına kadar yapılan yürüyüşle toprağa verildi. Yürüyüşe HDP eş genel başkanları Ertuğrul Kürkçü, HDP Batman Milletvekili Ayla Akat, Amed BDP İl Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt, Amed Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Gülten Kışanak ve Fırat Anlı da katıldı. Yaklaşık 2 saat süren yürüyüşte kitle sıklıkla “Şehîd namirin“, “Şer Şer Şer, em aşiti naxwazin”, “İntikam”, “Amed isyandır Lice’ye selamdır”, “Ramazan yoldaş ölümsüzdür’’ sloganları attı.

Yürüyüş güzergahın da bulunan devlet lojmanına ve hükümete yakınlığıyla bilinen A-101 isimli market ‘’ Katil erdoğan’’ sloganlarıyla kitle tarafından büyük bir öfkeyle taşlandı.

Yeniköy asri mezarlığına getirilen cenaze PKK’lilerin bulunduğu şehitlik alanında toprağa verildiği esnada Ramazan’ın ailesi “Kî zava, kî zava Ramazan zava” sloganını atarken halk ise “Şehît namirin” sloganları attı. 

Cenaze töreninden sonra açıklama yapan HDP Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, “Çatışmasızlıksa çatışmasızlık, barış ise barış, bu halk bunlar adına her şeyi yaptı. Hükümet ya kalekol ve karakol yapımlarını durduracak ya da sözün ve siyasetin bittiği yerde olacağız. Kürt halkının hakkının verilmediği sürece ve adım atılmadığı müddetçe bu süreci de ciddiye almıyoruz” dedi.

Kürkçü’den sonra konuşan Ramazan’ın babası Cevdet Baran ise, “Bugün bir Ramazan öldü ama bin Ramazan gelir buradaki herkes Ramazan’dır. Kürt halkının başı sağ olsun” dedi.

Cenaze töreninden sonra kitle dağılırken, Bağlar ilçesi Göçmenler Caddesi’nde yolu trafiğe kapatan gençler slogan atarak katliamı protesto etti. Polisin gençlere gaz bombası ve tazyikli suyla saldırısına gençler taş, Molotof kokteyli ve havai fişeklerle karşılık verdi. Anayola barikat kuran ve barikatı ateşe veren gençler ile polis arasında yaşanan çatışma yaklaşık bir saat sonra sona erdi.

[widgetkit id=756]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu