Güncel

Erdal Dalgıç son yolculuğuna uğurlandı

DHKC militanı bugün Gazi Mahallesi’nde ölümsüzlüğe uğurlandı. Engin Çeber’in işkencede katledildiği İstinye Polis Karakolu’na yönelik 12 Haziran günü gerçekleşen eylemde ölümsüzleşen DHKC Militanı Erdal Dalgıç bugün saat 14.00’da Gazi Cemevi’nde düzenlenen törenle Gazi Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Gazi Cemevi’nde alevi inançlarına göre yapılan törenden sonra kitle “Engin Çeber, Erdal Dalgıç ölümsüzdür”  yazılı pankart açarak  Gazi Mezarlığı’na doğru  yürüyüşe geçti.   Yürüyüşün en önünde Engin Çeber Ferhat Gerçek’i vuranlardan hesap sorarken katledildi. Erdal Dalgıç Engin Çeber’e işkence yapanlardan hesap sorarken katledildi” yazılı döviz ile polis kurşunu sonucu felç olan Fethat Gerçek yürüdü.

Kızıl yıldızlı bayrağa sarılı olan Erdal Dalgıç’ın tabutu, ellerinde kızıl bayraklarla yüzlerce kişi tarafından  “işkencecilerden hesap soracağız”  yazılı dövizler ve “Yaşasın halkın adaleti”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Kahramanlar ölmez halk yenilmez” vb sloganlarla taşındı. .  Ayrıca, Yürüyüş sırasında Cephe Militanları “İşkenceciler den hesap sorduk, soracağız” yazılı pankart açarak sıklıkla “Umudun adı DHKC”, “DHKC SPB katillerin peşinde” sloganlarını attılar.

Yürüyüşün ardından Erdal Dalgıç sloganlar eşlinde toprağa verildi. Burada  Cephe adına yapılan konuşmada Dalgıç’ın hesabının sorulacağı belirtildi. Konuşmada, “Erdallar adaletsiz bir ülkede adalet çağrısıdır. Erdallarımızın bu çağrısını büyütelim. Adalet için mücadeleyi büyütelim” denildi. Yapılan açıklamanın ardından Engin Çeber’in babası Ali Çeber’de bir konuşma yaptı. Çeber yaptığı konuşmada  “4 yıldır adalet yerini bulmadı, oğlumu öldürenler hak ettikleri cezayı alamadı. 5 yılı doldurup katilleri cezasız bırakmak istiyorlar” dedi. Tören yapılan konuşmaların ardından okunan şiir ve marşlarla sona erdi. Kitle daha sonra Gazi Cemevin’nde Erdal Dalgıç için verilen yemeğe katıldı. Cenaze törenine Partizan YDG, ESP, DHF, BDSP, Mücadele Birliği ve SDP’ de katıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu