Manşet

Erkek devlet elini bedenimden çek!

İstanbul: Başbakanın ve bakanlarının bizim bedenimize elini, dilini uzattığı günden beri meydanlarda tepkimizi dile getirmekteyiz. “Her kürtaj bir Uludere’dir” diyen başbakan ve peşi sıra benzer açıklamalarda bulunan diğer devlet “yetkili”leri her konuda kendilerinde söz söyleme hakkı olduğunu zannetmekteler. Bizler kadınlarla ilgili, kadın bedeniyle ilgili hiç kimsenin söz söyleme hakkının olmadığını onların kafalarına yerleştirene kadar meydanlarda olacağımızı bu gün bir kez daha haykırdık. Yeni Demokrat Kadınlar olarak yüzlerce kadınla birlikte Harbiye- Pangaltı Metro çıkışında saat 16.00’da bir araya geldik.

Ankara, İzmir gibi büyük illerde de “Kürtaj haktır karar kadınlarındır” şiarıyla, eş zamanlı olarak bizlerde İstanbul’da yürüdük. Taksim Tramvay’a doğru yürüyüş boyunca “emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz bizimdir”, “kürtaj değil Uludere katliamdır”, “Yaşasın kadın dayanışması” sloganlarını haykırdık. Yürüyüş boyunca sürekli artan kadın kitlemiz devlete ve uşaklarına kimsenin bizim bedenimiz üzerinden siyaset yapamayacağını ve bedenimize kimsenin dil uzatamayacağının mesajını verdik. Eylemimiz oldukça kitlesel ve coşkuluydu. İsyanımızı şarkılarla, zılgıtlarla, öfkemizi sloganlarımızla dile getirdik.

Taksim Tramvay Durağına geldik ve burada Türkçe ve Kürtçe basın açıklaması okuduk. Okunan ortak metinde, kürtaj hakkının yasaklanmasına, erkek ve devletin kadın bedenini denetlemesine ve erkek şiddetine karşı yürüdüğümüzü belirtik. Üç haftadır sokaklarda kürtaj yasağına,  bu hakkın sınırlandırılmasına direneceğimizi haykırdık.

Ne cinsiyetçi medyanın ne polisin ne de devletin  “kürtaj yasaklanamaz bedenimiz bizimdir” diyen biz kadınların mücadelesini durduramayacak/durduramamaktadır. Devletin ve onun sağlık bakanının “orta yol bulma” sözlerine cevabımız nettir; bedenimiz, cinselliğimiz, doğurganlığımız üzerinden pazarlık yapmıyoruz.

Bizler kürtaj kararının sadece kadınların verebileceğini söylüyoruz ve sağlıklı, güvenli ücretsiz kürtaj hakkı için direneceğimizi ve dayanışmamamızı güçlendireceğimizi bir kez daha haykırdık. Eylemimiz Bandista’nın şarkısıyla sona erdi.(İstanbul’dan bir YDK’lı)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu