GüncelManşet

Şervan Koçer Son Yolculuğuna Uğurlandı

H.Merkezi: Van’ın Başkale ilçesinde Sualtı (Dirîşk) mezrasında 2 Temmuz günü devlet güçleri tarafından infaz edilen HPG gerillası Alican Erikmen (Şervan Koçer), Batman’da binlerin katılımıyla son yolculuğuna uğurlandı.

Alican Erikmen’in naaşı, Malatya Adli Tıp Kurumu’nda yapılan otopsi işlemlerinin ardından ailesi tarafından alınarak dün akşam saatlerinde Batman’a götürüldü. Gerillanın naaşı, yolda yüzlerce araçtan oluşan konvoy ile karşılandı. Diyarbakır’da 2 saati aşkın süre bekletilen cenaze buradan Batmana doğru konvoy eşlinde doğru yola çıktı.

Batman Bağlar Mahallesi’nde bulunan Süleymaniye Camisi’ne getirilen cenaze, dini törenin ardından, Batman’ın İkiztepe (Girbereşq) köy mezarlığına götürüldü. Köy girişinde karşılanan ve kitlesel bir yürüyüşle köy mezarlığına kadar omuzlarda sarı, kırmızı, yeşil renkteki flamlara sarılı tabutta taşınan Erikmen’in cenaze törenine katılan binlerce insan sık sık “Şehît namirin“,”Ey şehît xwîna te li erdê namine“,” Bijî Serok Apo” ve “PKK halktır halk burada” sloganlarını haykırdı. Yürüyüşte ve törende PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posterleri ve PKK, KCK bayrakları açıldı.

Köy mezarlığında yapılan defin işlemlerinin ardından demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşunun ardından, HPG’li Erikmen’in babası Mehmet Şah Erikmen, cenazeye sahip çıkılışından ve katılımlarından ötürü halka teşekkür etti. Çocuğunun Kürt halkının özgürlüğü için yaşamını yitirdiğini dile getiren baba Erikmen, “Gerillalarımız büyük bir iradeyle direnmişler, fakat içerisinde bulunduğumuz süreç nedeniyle savunma için dahi silahlarını kullanmamışlar. Bu nedenle Kürt halkı ve Sayın Öcalan savaş istemiyor. Ancak Türk devlet ve askeri her zaman Kürtleri işkence ve zulüm ile katletmeye devam ediyor. Hiçbir zaman yapılan bu zulüm ve katliamı kabul etmeyeceğiz. Her Kürt ailesi gibi bizim de isteğimiz çocuğumuzun son şehit olmasıdır” dedi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan da,  yönünü dağlara çeviren her gencin bir hayal sahibi olduğunu, bu hayalin ise özgürlük hayali olduğunu söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından Erikmen’in mezarı başında okunan “Ey Rêqip” marşı ile tören son buldu. 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu