Gençlik

Şerzan Kurt Davası Görüldü

Bugün Muğla 2. İdare Mahkemesinde görülen Şerzan KURT davasına ŞERZAN KURT ÖZGÜR GENÇLİK DERNEĞİ, Barış ve Demokrasi Partisi, Halkların Demokratik Kongresi, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, Şerzan öldüğünde ailesine mektup yazarak davaya taraf olan Muğlalı anne Nurgül Çetinkaya, Av. Gonca Soysal Gedikoğlu, Av. Kadriye Beceren, Av. Arif Ali Cangı katıldı. Mahkeme başlamadan önce bina önünde toplanan ŞERZAN KURT ÖZGÜR GENÇLİK DERNEĞİ mahkeme bitene kadar;
“Şerzan heval ölümsüzdür”,”Şerzanlar yaşıyor mücadele sürüyor”,”Katil devlet hesap verecek”,”Ey şerzan reya te reya me ye”,”Polis vuruyor devlet koruyor”,”Biji Bratiya Gelan/Yaşasın Halkların Kardeşliği” sloganlarıyla davanın bitmediğini, bu davanın takipçileri olduklarını, katil polisin serbest bırakılmasının düzenin bir oyunu olduğunu, katil polisin hak ettiği cezayı alana kadar olayın peşini bırakmayacaklarını söylediler.
Duruşmanın bitmesinden sonra Ömer KURT, süreci ve duygularını bizlerle paylaştı. Ömer KURT, “Şerzan KURT’un arkadaşları olarak hepinizi Şerzan olarak görüyorum hepinizi kucak dolusu sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Şerzan 21 yaşındaydı, hep 21 yaşında kalacak. Şerzan sizlerle yaşıyor, hep sizlerle yaşayacak. Şerzan Muğla’ya eğitim için gelmişti, eğitimini tamamlamak istiyordu, eğitimini tamamlamasını istiyorduk ama Şerzan eğitimini tamamlayamadı.” sözlerinden sonra bizlerin eğitimimizi tamamlamamız için elimizden geleni yapmamızı, provokasyonlara gelmememizi ancak onurumuzdan da vazgeçmememiz gerektiğini söyledi. Şerzan KURT’un mezar taşına kendisinin yazdırdığı Hz. Ali den bir söz ile devam etti:
“Haksızlık karşısında eğilmeyiniz; çünkü hakkınızla beraber şerefinizi de kaybedersiniz.”
Muğla halkı ile hiçbir sorunlarının olmadığını dile getiren Ömer KURT ancak Muğla adını duyduğunda canın acıdığını, evladının aklına geldiğini Batman’da yaşadığı bir olayla bizlere anlattı. Bu olayda Ömer KURT kendisine adres soran bir aileye adresi tarif etmek yerine aileyi kendi aracı ile gidecekleri yere kadar bıraktığı sırada bu ailenin Muğla’nın Milas ilçesinde yaşadığını ve o anda içinin cız ettiğini söyledi. Gidecekleri adrese kadar konuşmayan Ömer KURT “Siz benimle buraya kadar sohbet ettiniz, ancak ben bir kelime bile söyleyemedim. Siz bu resimdeki kişiyi tanıyor musunuz diye sorduğunda; hayır tanımıyoruz cevabını alan Ömer KURT; “Bu resimdeki benim oğlumdur, Muğla’ya eğitim için geldi 21 yaşında iken bir polis tarafından öldürüldü” söylediğini aktardı. Tekrar Muğla halkıyla ve diğer güvenlik güçleriyle bir sorunlarının olmadığını ancak Muğla halkından ve diğer güvenlik güçlerinden onurlu yaşıyorlarsa eğer aralarında böyle katilleri barındırmamalarını dile getirdi.
Aslında bu davaya katılmak istemediğini söyleyen Ömer KURT, duruşmaya katılmak istememesinin nedenini, bu duruşmanın klasik bir tazminat davası olarak algılanmasından duyacağı rahatsızlık olarak açıkladı. Katil kadar İçişleri Bakanlığı’nın da bu olayda sorumlu olduğunu bu davadaki amaçlarının devletin sorumluluğunu tespit etmek ve bu sorumsuzluğu mahkum etmektir. Bundan sonra benzer olayların yaşanmaması, başka Şerzanların öldürülmemesine katkıda bulunmak için, adalet için bu davayı açtıklarını söyledi. En baştan beri sadece adalet için yola çıktıklarını ve vazgeçmeyeceklerini dile getirdi.
Daha sonrasında Ömer KURT ve Şerzan’ın arkadaşları, ŞERZAN KURT ÖZGÜR GENÇLİK DERNEĞİ’ne kadar sloganlar eşliğinde yürüdüler. ŞERZAN KURT ÖZGÜR GENÇLİK DERNEĞİ’nde Ömer KURT; Şerzan öldüğünde Şerzan’ın arkadaşlarına bu dernekte Kürtçe dil eğitimi vereceği sözünü verdiğini, bu sözünü bir gün gerçekleştireceğini söyledi. Şerzan’ın adının başta Batman ili olmak üzere birçok ilde yeni doğan bebeklerle, ŞERZAN KURT ÖZGÜR GENÇLİK DERNEĞİ ile Şerzan KURT’a sahip çıkan herkesle yaşadığını söyledi.(HDK Gençlik Meclisi)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu