Gençlik

Erzincan Üniversitesinde Protesto!

Erzingan: Erzincan üniversitesi öğrencileri, ulaşımdan, yemeğe, kırtasiyeden kantinde bulunan her şeyin zamlanmasına tepki gösterdi. Erzincan üniversitesinde 15 Kasım günü saat 12:30 da Erzincan Üniversitesi Demokratik Öğrenciler Platformu tarafından bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Erzincan üniversitesinin şehir merkezi dışına taşınması ile ulaşımda fahiş fiyatların uygulanması öğrenciler için bir külfet yaratması yetmiyormuş gibi yemekhane ve kantin dışında yemek yeme şansının olmamasını fırsata dönüştürüp yemekhanede ve kantinde uç fiyatların uygulanmasını Erzincan üniversitesi eğitim fakültesi önünde yapılan bir basın açıklaması ile protesto edildi.

“Yemekhane kantin ulaşım ücretleri düşürülsün! Sermaye defol üniversiteler bizimdir!” pankartı ile ulaşımdaki ve yemekhanede uygulanan fahiş fiyatlar protesto etti.

Yapılan basın açıklamasında; “Harçların kaldırıldığını ve eğitimin parasız olduğunu her fırsatta dillendiren egemen sınıfların sözcüsü hükümet ikinci öğretimlere uygulanan harç paralarında, yemekhanelerde ve ulaşımda uygulanan fahiş fiyatlarla tüm riyakârlıklarını ortaya sermektedirler. Okuduğumuz üniversitenin de şehir dışına taşınmasını fırsat bilen sermayedarlar yemekhanede kantinde ve ulaşımda uyguladıkları fahiş fiyatlarla karlarına kar katmanın tasasını gütmektedirler.” Öğrenciler, üniversitede uygulanan fiyatlar düşürülmediği takdirde yemekhaneyi boykot edeceğini dile getirerek açıklamasını sonlandırdı.

Basın açıklamasında öğrenciler sık sık “Sermaye defol üniversiteler bizimdir”  “YÖK, polis, medya bu abluka dağıtılacak”  “Eşit, bilimsel, parasız, anadilde eğitim”  sloganlarını haykırdı. Yüzlerce öğrencinin katılım göstermesi kolluk kuvvetlerini o denli tedirgin eylemiş ki üniversite etrafına toma araçlarıyla çevik kuvvetleriyle yığınak yapmış ve yapılan eylemi boşa çıkarmaya çalışmışlar fakat bu çaba sonuçsuz kaldı.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu