Güncel

Erzincan’da “CHP Hassasiyetine” Karşı Ortak Açıklama!

Erzincan’da sürekli yaratılmaya çalışılan platformlar genellikle CHP’nin katılıp katılmaması üzerine yürütülen tartışmalardan doğru dağıtılmaktadır.

En son bir miting için bir araya gelen devrimci demokrat kurumlar bir platform oluşturmaya çalışmış ancak aynı tartışma (platformda CHP’nin var olup olmaması tartışması) platformun oluşmasını engellemiştir. Buna dönük olarak; Partizan, ESP ve Erzincan Gençlik Derneği Girişimi yazılı bir şekilde tepkilerini ortaya koymuşlardır. Açıklamanın tam metni aşağıdadır.(Erzincan Partizan)

Toplantılarımızda Kovulması Gerekenler Devrimciler Değil Faşistler Olmalıdır.

Egemen sınıfların dönem sözcüsü AKP hükümeti “demokratikleşme” söylemleri ile saldırganlıklarını hız kesmeden sürdürmektedir. Üzerinde yaşadığımız coğrafyada başta Kürt ulusu olmak üzere devrimci, demokratlar ve tüm ötekileştirilmişlere dönük saldırılarını pervasızca devam ettirmektedirler. Birde bu saldırılarına son dönemlerde evleri işaretlenerek, ibadethaneleri taşlanarak Alevilere dönük saldırılar ve ODTÜ’de yaşanan saldırılar eklenmiştir.

Halkımız üzerindeki bu devlet terörü hız keseden devam ederken Erzincan’daki devrimci demokrat kurumlarda PSAKD çağrısı ile var olan ve pervasızlaşan devlet terörünü teşhir etmek ve karşı koymak amaçlı bir eylemlilik örgütlemek için bir araya gelerek toplantı gerçekleştirmiştir.

Erzincan’daki birçok devrimci ve demokrat örgütlülüğün katıldığı toplantıda PSAKD ve Eğitim sen Erzincan şubesi CHP’nin de toplantılara katılmasını gündemleştirmiş ancak devrimci örgütler böyle bir durumun olmasına karşın gereken tavrı ortaya koymuştur.

Ancak yapılan ikinci toplantıya CHP de çağrılmıştır. Toplantıda yapılacak eylemlilikte CHP’nin olmasının doğru olmadığı nedeninin ise tarih boyunca devletin halkımıza dönük tüm saldırılarında CHP’ninde saldırılar altında imzasının bulunduğu ve bu saldırıları gerçekleştiren, faşist nitelikli resmi ideolojinin savunucusu gibi gerici bir siyasi parti ile ortaklaşmanın devrimci ve demokratlarca imkânsız olduğu vurgulanmışsa da.

Toplantıda, gerçekleştirilen tartışmada PSAKD ve Eğitim Sen Erzincan Şubesi ve Erzincan Dersimliler Derneği, CHP ile ortaklaşmada ısrar etmiş ve devrimci kurumlara “CHP varsa biz yokuz deyip kalkarsınız” şeklinde saldırarak tavırlarını ortaya koymuşlardır.

Ancak devrimciler alanların ve kurulacak platformun devrimci ve demokratlara ait olduğu ve terk etmesi gerekenlerin devrimciler değil faşist gerici örgütlerdir vurgusu üzerine PSAKD ve Eğitim sen Erzincan şubesi platformun dağıtılmasını isteyip toplantıyı terk etmişlerdir.

 

Hatırlatılmalı ki CHP’nin belediyeciliğini yapmış olduğu Avcılar Belediyesi 9 Şubat 2012 tarihinde Yeşilken Cemevine yıkım kararı çıkarmış ve aynı şekilde CHP’nin belediyeciliğini yaptığı birçok belediyede taşeron işçi çalıştırma hatta onunda ötesinde işçileri isten atması ve Hey tekstilde çalışan işçilerin aynı şekilde işten atılması CHP’nin halkımıza dönük saldırılarında ne denli pervasız olduğunu ortaya sermektedir.

TC tarihi boyunca Kürt ulusuna, Alevilere, devrimci-demokratlara dönük geçekleştirdiği katliamların hesabını vermeden halkın yanında olduğunu nasıl maske ile beyan ediyor.

 

Son dönemlerde “yeni” CHP olarak gündeme giren faşist ideolojinin temsilcisi CHP’nin takmış olduğu yeni maske kendine devrimci-demokratım diyen birçok kurumu ve bireyi sisteme yedeklemeyi başarmış ve yeni süreci kol kola örmeye başlamışlardır.

Erzincan’da da bahsi geçen kurumlar sistemle kol kola yürüyerek sisteme yedeklenmenin adımlarını atmaya başlamışlardır.

Partizan

Erzincan Gençlik Derneği Girişimi

Ezilenlerin Sosyalist Partisi

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu