Güncel

Erzingan Üniversitesi’nde KPSS protestosu!

Erzincan üniversitesinde 14 Mayıs günü KPSS’ de yapılan değişiklikleri ve sınavın sadece Ankara, İzmir ve İstanbul’da yapılmasına karşı bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

14 Mayıs günü Erzincan üniversitesinde YGS, LYS, KPSS… Sınavlar kaldırılsın YÖK kaldırılsın, Üniversitelere özgürlük” pankartı açan Erzincan Üniversitesi Demokratik Öğrenci Platformu Eğitim Fakültesi önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Yapılan basın açıklamasında eğitimdeki eşitsizliğe değinerek ve bu eşitsizliğin kendini elemeci sınav sistemlerinde somutlandığı vurgulandı. Bu eşitsizliğin ise son dönemde KPSS de ortaya çıktığı söylenmiştir. Aynı zamanda eğitimdeki Pazar anlayışı o kadar palazlanmıştır ki KPSS’yi fırsat bilen egemenler sınavı Ankara İzmir ve İstanbul da gerçekleştirerek ve alan sınavlarının da eklenerek sınav kayıt ücretlerinin artmasını belirterek taleplerini haykırıldı. Ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı.

Aynı zamanda basın açıklamada ayrıca Hatay-Reyhanlıda yaşanan bombalı saldırıda yaşamını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşu da yapıldı.

Açıklama boyunca sık sık “sermaye defol üniversiteler bizimdir!”, “susma haykır eğitim haktır.” sloganları atıldı.

Basın açıklaması bitişinde ise “polis dışarı bilim içeri!” sloganları ile eylem sonlandırıldı.

 

                                                                   Erzingan YDG

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu