Güncel

Erzingan’da evler işaretleniyor

Erzingan: Semsûr (Adıyaman), Antep, İzmir ve sırada Erzingan…

Maraş katliamı hemen öncesinde planlanmış bir şekilde evlerin işaretlenmesi ve ardından katliamın yaşanması, hafızalarımızda canlılığını korurken şimdi de aynı yöntem Semsûr (Adıyaman), Antep, İzmir ve Erzincan’da Alevi mahallelerinde, köylerinde ve beldelerinde evlerinin işaretlenmesi ile devam ediyor. Tüm bu yaşananlar “Yeni katliamlar mı planlanıyor?” sorusunu akıllarda oluşturmaktadır.

Erzingan Üzümlü ilçesine bağlı Eski Avcılar Köyü’nde 28 Mart’ı 29 Mart’a bağlayan gece birçok ev ve okul duvarlarına yazılar yazılmış ve amblemler çizilmiştir. Avcılar Köyü’nden bir Özgür Gelecek gazetesi okuru konu hakkında şu şekilde bilgi vermiştir:

28 Mart’ı 29’una bağlayan gece okul ve ev duvarlarına ‘Pis Aleviler sizi yakacağız’,  ‘Kafirler’ yazılmış ve MHP’nin amblemi olan üç hilal sembolü çizilmişti. Sabah erken saatlerde köylülerin yazıyı fark etmesi üzerine PSAKD Erzincan Şubesi aranarak haber verildi. PSAKD ve DKÖ’lerin köye geldiği süre içerisinde yazılar ve semboller jandarma ve özel harekât tarafından hızlı bir şekilde silinerek olayın üstü kapatılmaya çalışıldı.

Olay bununla da kalmamış köyde birçok genç, jandarma tarafından sorguya alınarak olayın sorumluları görüntüsü verilmeye çalışıldı. Sorgu uzun bir süre devam etti ve hala da aralıklı şekilde gençler karakola alınıp, sorgulanıyor.

Aynı zamanda yaşanan olay üzerine röportaj gerçekleştirmeye gelen TRT gerçekleştirdiği röportajda gençlere ‘Her şeyi söylemeyin’ şeklinde baskı uygulayarak röportaj gerçekleştirmiş.

İşaretleme olayı protesto edildi

Yapılan olayın doğrudan devlet eliyle gerçekleştirildiği, olayın üstünün örtülmesinin çalışılması ile gün yüzüne çıkmaktadır. Olayın sorumlarının “çoluk çocuk” olduğu açıklamaları halkımızın hafızalarında birçok katliamların sorumlusu “iyi çocukları” anımsatmaktadır.

1 Nisan günü köy halkı, PSAKD Erzincan Şubesi, Erzincan Hacı Bektaş Veli Kültür Vakfı, Mollaköy Cemevi, Erzincan Dersimliler Derneği, Eğitim-Sen Erzincan Şubesi olayın yaşandığı Avcılar Köyü’nde bir basın açıklaması gerçekleştirmiştir.

Basın açıklamasına Partizan, Erzincan Gençlik Derneği Girişimi de katılarak destek vermiştir.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu