Manşet

Erzingan’da Polis Saldırılarına Cevap!

Erzingan: Gezi parkı direnişi Türkiye’de birçok ilde tüm coşkusu ile yaşanırken Erzingan’da da 1 Haziran günü bir eylem gerçekleştirilmiştir. Eylem sonrası kitle Erzincan gençlik parkında oturma eylemi gerçekleştirmiştir. Ve daha sonrasında kitlenin talebi doğrultusunda Partizan’ın çağrısı ile kitle AKP önüne doğru yürüyüşe geçmiş ve çevik kuvvet ekipleri dört yolda yürüyüşü engellemiştir. Yaşanan kısa bir arbededen sonra yoğun bir şekilde satırlarla bıçaklarla toplanan sivil faşistler kitleye saldırmış ve kitle geri çekilmek zorunda kalmıştır.

Şehirdeki gerginlik devam ederken 4 Haziran günü saat kulesi önünde birçok DKÖ tarafından 3. köprüye Yavuz Sultan Selim isminin verilmesini ve Taksim Gezi Parkı protestolarına yönelik polis saldırısını protesto etmek için bir basın açıklaması gerçekleştirilmiş ve kitle basın açıklaması sonrası Cumhuriyet Meydanı’na yürümek isteyince polis gaz bombalarıyla kitleye saldırdı.

Yapılan saldırının ardından kitlenin bir kısmı çatışarak Cumhuriyet Mahallesi’ne çekilmiştir. Cumhuriyet Mahallesi Cemevi önüne çekilen kitleye saldıran polis Cemevi’ne gaz bombaları atmıştır.

Yaşanan olaylarda bir Partizan okuru işkence ile gözaltına alınmış ve gözaltı süresi boyunca hırpalamalar, kelepçe ve hakaretler ile işkence devam etmiştir.

Cemevi önüne toplanan yüzlerce insan Partizan okurunun gözaltından bırakılmasını istemiş ve bırakılmadığı takdirde oradan ayrılmayacaklarını belirtmiştir. Bunun üzerine Partizan okuru saat 16.00 sularında gözaltından bırakılmıştır.

Aynı anda Saat Kulesi önünde çatışma sürmüş ve Saat Kulesi önünde çatışan gurup Cumhuriyet Mahallesine gelerek orada çatışmayı sürdürmüşlerdir.

Cumhuriyet Mahallesi’nde Çatışmalar devam ederken birçok DKÖ çatışmayı bir basın açıklaması ile bitirmeyi önermiş ancak Partizan çatışmanın devam etmesi noktasında ortaya koyduğu tavırla çatışmaya önderlik yapmıştır. Saat 16.30 gibi başlayan çatışma saat 18.00 sularında bitmiştir.

Erzingan’ da polisin diğer illerden yaptığı yoğun takviyeler dikkat çekerken kitle üzerinde yaratılan terörizm kitleyi daha fazla öfkelendirmektedir.

Erzincan valisi ise “…Bu sırada grubu provoke eden olayların çıkmasına sebebiyet veren bir şahıs gözaltına alınmış, ifadesini müteakip serbest bırakılmıştır” Açıklaması ile Partizan okurlarını hedef göstermiştir.

 

[widgetkit id=151]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu