Kadın

Esenyurt’ta Kadınlar Haykırdı

İstanbul: İçinde YDK’nın da bulunduğu Esenyurt Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Esenyurt’ta yürüyüş yaptı.

Bulut durağında bir araya gelen kadınlar, “Erkek egemen sistemin tahakkümüne katlanmayalım, örgütlenelim, mücadele edelim” yazılı pankart açarak Köyiçi’ne yürüdü. 

Kadına yönelik şiddeti anlatmak için kefeni simgeleyen beyaz elbiseler giyen kadınlar, “Jin, jiyan, azadi”, “Aile değil kadınız”, “Eşit işe eşit ücret”, “Gözaltında tacize, tecavüze son” dövizleri taşıdı, sıklıkla sloganlar attı.

“Sakine yoldaş ölümsüzdür” sloganını atan kadınlar, Paris’te katledilen 3 yurtsever kadını da andı.

Esenyurt Kadın Platformu adına açıklama yapan Zerrin Seyrek, aileyi merkez alan politikaların kadınlara baskı, şiddet ve sömürü kıskacına mahkûm ettiğini belirtti. Kayıtsız, güvencesiz ve esnek çalışmak istemediklerini belirten Seyrek, ev işçileri iş yasası kapsamına alınmadığı için ev işçilerinin devlet eliyle kayıtsız alana itildiğine dikkat çekti. Ev emeğinin üretken ve değer yaratan emek olarak Anayasa’da tanınması gerektiğini belirten Seyrek, “Ev kadınlığı ortadan kalkıncaya kadar sosyal güvence ve emeklilik hakkı istiyoruz. Ev hizmetleri kamusal alanda sunulsun, kadınların evdeki köleliğine son verilsin” diye konuştu. Kadınlara yönelik devlet şiddetinin artarak devam ettiğine dikkat çeken Seyrek, şöyle konuştu: “Düzene başkaldıran, irade olan kadınlar Paris’te katledilen 3 devrimci Kürt kadın, Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez gibi ya da zindanlardaki binlerce kadın tutsak gibi sorgusuz, sualsiz cezalandırılmak isteniyor. Savaş, militarizm, ırkçılık, milliyetçilik, şovenizm kadınlar için ayrımcılık ve şiddet demektir.” dedi. Eylem tiyatro gösterimi ve müzik dinletisi ile son buldu.

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu