GüncelManşet

Esenyurt’ta Vurulan Mert Değirmenci, Yaşamını Yitirdi

 

H. Merkezi: Esenyurt’ta, Kobanê’ye IŞİD saldırısını protesto eylemlerinin ardından kurşunla çenesinden vurulan 18 yaşındaki Mert Değirmenci yaşamını yitirdi.

Kobanê ile dayanışma için Esenyurt’ta sokağa çıkanlara Salı günü önce polisin ardından faşist grupların saldırısında 2 kişi ağır yaralanmıştı. HDP Esenyurt Temsilciliği ve çok sayıda işyeri de yakılmıştı. Faşist grupların saldırısında yaralanan ve dün beyin ölümü gerçekleşen Emek Gençliği üyesi Mert Değirmenci, Çapa İstanbul Tıp Fakültesi Yoğun Bakım Ünitesinde kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

EMEP: “ Mücadelemizi büyüteceğiz”

Emek Partisi İstanbul İl Yöneticisi Erkan Sarıoğlu, yaptığı bir açıklama ile “Bu cinayetin takipçisi olacağız” dedi. Cinayetin ırkçı bir saldırı ve provokasyon sonucu gerçekleştiğini ifade eden Sarıoğlu şunları söyledi: “Salı günü mahalleyi Kürtler basacak, önlemlerinizi alın şeklinde kışkırtmalar yapıldı. Silahlı insanlar vardı. Mert’le yaptığımız telefon görüşmesinde eyleme bakacağını söylemişti. Gelen kurşun, polisin mi ırkçı grupların mı, henüz tam olarak bilmiyoruz.” Sarıoğlu ayrıca; “Mert, Gezi Direnişiyle birlikte partimizin bayrağını taşıyan, eylemlere katılan bir gencimiz. En son görüşmemizde sanayi bölgesinde işyerlerinin örgütlenmesine dönük çalışmayı konuşmuştuk. Bu anlamda sorumluluk sahibiydi. Bölgedeki işçilerin örgütlenmesi için mücadele eden bir arkadaşımızdı” diye konuştu.

Emek Gençliği: “Mert’i kavgamızda yaşatacağız”

Emek Gençliği’nin, ırkçı saldırı sonucu öldürülen Mert Değirmenci için yaptığı açıklamada şunlar söylendi; “Bizler yıllardır bu ülkenin gençleri, kadınları, işçi ve emekçileri olarak demokratik, laik bir ülke ve dünya mücadelesinde birçok baskı ve saldırıya karşı mücadele ediyoruz. Son dönemde yaşananlar bizlere ve mücadelemize uzak şeyler değildir. Biz her dönemde halka saldıran, gençleri sokak ortasında katleden hükümetlere ve onların beslediği çetelere karşı gereken cevabı verdik. Mücadeleyi büyüterek, bulunduğumuz her alanda taleplerimizi daha yüksek ve gür bir sesle örgütleyerek karşılarında durduk.

Mert, halkların özgürlük mücadelesinin yanında bir genç olarak katledilmiştir; Esenyurt’ta işçilerin örgütlenmesi için mücadele eden ileri bir işçi genç olarak katledilmiştir.

18 yaşında emeğin saflarında yer almış mücadeleci bir genç olan Mert’i sınıfsız, savaşsız ve sömürüsüz bir dünya kavgamızda yaşatacağız”

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu