Güncel

ESP 2. Olağan Genel Kongresi yapıldı

H. Merkezi: Ezilenlerin Sosyalist partisi 2. Kongresini 30 Eylül Pazar günü Ankara’da gerçekleştirdi. Kocatepe Kültür Merkezinde gerçekleşen Kongre  ” Birleşelim, Güçlenelim, Bu düzeni değiştirelim” şiarıyla toplandı.

Kadın, çevre, gençlik ve HDK vurgulu pankartların asıldığı kongreye; ESP delegeleri dışında; BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, araştırmacı yazar Haluk Gerger, yazar Temel Demirer, Sosyalist Yeniden Kuruluş sözcüsü Tuncay Yılmaz, EMEP Genel Başkan Yardımcısı Fevzi Ayder,  SDP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Taka, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül, Eğitim Sen, SES, İHD ve yine çeşitli kurumlardan temsilciler katılarak birleşik mücadele ve dayanışma mesajları verdiler.

Çeşitli illerden katılan delegelerin Kürtçe-Türkçe ve Arapça konuşmalar yaptığı kongrede Figen Yüksekdağ yeniden başkanlığa seçildi. AKP’nin yoğunlaşan saldırılarına, bölgesel savaşta oynadığı role ve kapitalizmin uluslararası krizi, çevre, kadın, aleviler, gençlik ve Kürt sorunu eksenli gündemlere değinen Yüksekdağ; konuşmasında “2. Kongremizde saltanat ve sömürü düzenine karşı iddiamız budur. Birleşeceğiz, güçleneceğiz ve sömürüden, kandan ve savaştan beslenen bu saltanatınızı değiştireceğiz. Bu halkın buna gücü yeter.” Diyerek, sürecin alternatifinin HDK olduğunu söyledi.

HDK meclislerinin daha işlevli kılınması, 7 Ekim Alevi mitingi ve Alevilerin talepleri çerçevesinde yürütülecek mücadele, bir Gençlik Kurultayı örgütleme, Kürtaj hakkı ve Kadın eksenli çalışmalar yürütme, İşçi ve memurlara yönelik yayın çıkarma, Suriye’deki sürece dair Hatay merkezli bir kampanya ve yine “Zam ve vergi soygununa son, savaş zamları geri çekilsin!” şiarlı bir kampanya yürütmek yönlü kararların alındığı kongre; yeni Parti Meclisi ve Denetleme Kurulu seçilerek sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu