Manşet

ESP ve Partizan Suriye’ye savaşa hayır dedi

Kartal: ESP ve Partizan  olarak “patriotlar kaldırılsın savaşa değil emekçiye bütçe” şiarı ile düzenlediğimiz yürüyüş Üçler Market önünden alkışlarla zılgıtlarla başladı.

Eylem boyunca  sıklıkla “Suriye halkı yalnız değildir”, “Katil ABD Ortadoğu’dan defol” “Savaş zamları geri çekilsin”,”Savaşa değil işçiye bütçe” gibi sloganlar atıldı.

Demokrasi Caddesi’nde gerçekleşen yürüyüşün ardından burada Partizan ve ESP  adına hazırlanan ortak açıklama aokundu.

Açıklamada  AKP iktidarının düne kadar kardeş gördüğü Suriye başkanı Esad ile bugün düşman olduğu belirtildi.

Açıklamada ayrıca Erdoğan’ın  Suriye’ye demokrasi götüreceği tartışmalarının bir gerçeği yansıtmadığı ve savaşın ezilen halklara kan,gözyaşı,yoksulluk ve ölüm getireceği vurgusu yapıldı.

Açıklamada savaşa bütçe ayırmak için halkın sırtına zammı yükleyen sistem teşhir edildi ve Sarıgazi halkı sokağa mücadele etmeye çağrıldı.

DSC 1046Açıklamada ayrıca Zonguldak’ta maden de göçük altında kalan 8 işçinin ne ilk ne de son olduğu ve kar hırsıyla güvencesiz çalıştırılmaya devam edildiği taktirde işçi ölümlerinin artarak devam edeceği dile getirildi.

Eylemde son olarak  son olarak Paris’te katledilen PKK’li üç kadın da anıldı. Açıklamanın ardından konuşma yapan Cumartesi annelerinden Hanife Yıldız’da oğlunun 17 yıldır kayıp olduğunu ve bunun normal bir kayıp olmadığını ve devlete sisteme muhalif olan her kesimin başına geleceğinin altı çizildi.

Eyleme BDSP, BDP, EMEP, DHF destek verdi. Sarıgazi ÖG okurları

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu