Güncel

ETHA editörü Semiha ve muhabiri Pınar tutuklandı

ETHA editörü Semiha Şahin, muhabiri Pınar Gayıp, SGDF üyesi Ferhat Harun Pehlivan ve Gazi Mahallesi’nde gözaltına alınan Gülsen İmre’nin tutuklanmasına karar verdi.

H. Merkezi: 7 gündür gözaltında tutulan ETHA editörü Semiha Şahin ve muhabiri Pınar Gayıp, SGDF üyesi Ferhat Pehlivan ve Gazi Mahallesi’nde gözaltına alınan Gülsen İmre tutuklandı.

Savcılık ifade bile almadan Şahin, Gayıp, Pehlivan ve İmre’yi “Örgüt üyesi olmak” ve “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla tutuklama istemiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliğine sevk etti.

 

“Muhalif gazetecilik yapmaya devam edeceğim”

10 saatin ardından hâkimlikteki sorguların başlamasıyla ilk olarak Semiha Şahin ifade verdi. Şahin ifadesinde, “Şu an karşınızda olmamızın nedeni önünüzdeki dosyada yazanlar değil, tüm baskılara rağmen muhalif gazetecilik pratiğinden geri durmamamdır. Editörlüğünü yapmaktan gurur duyduğum Etkin Haber Ajansı ilk kez böylesi baskılara maruz kalmıyor. Çalışanları çok defa gözaltına alındı, hala 4 arkadaşımız tutuklu. Bizde tutuklanabiliriz ama iktidarın istediği gibi değil muhalif gazetecilik yapmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Gazeteciyim ve sosyalistim

Ardından ifade veren Pınar Gayıp, “Bizim gözaltına alınmamız, bizden önceki arkadaşlarımız gibi, özgür basına yönelik saldırılardan yalnızca birisi. Gazeteciyim ve sosyalistim, bunu da olduğum her yerde dile getirmekten asla geri durmayacağım. Bizleri gözaltına alarak, tutuklayarak ETHA’nın sesini kısamayacaklar. Ajansımızın gerçekleri yazmasını engelleyemeyecekler” diye belirtti.

İfadelerin ardından Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği kararını açıkladı. Hakimlik, Şahin’in “Örgüt üyesi olmak ve propaganda yapmak”, Gayıp ise “Örgüt üyesi olmak”, SGDF üyesi Ferhat Pehlivan ve Gazi Mahallesi’nde gözaltına alınan Gülsen İmre “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla tutuklanmasına karar verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu