Güncel

ETHA ve Güneş Ajans’a polis baskını

Devrimci, yurtsever, sosyalist basına yönelik saldırılara bir yenisi daha eklendi. Bugün saat 10’da Etkin Haber Ajansı ve Atılım Gazetesi’nin teknik hazırlığının yapıldığı Güneş Ajans, İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi kararıyla, polis tarafından basıldı. Etkin Haber Ajansı ve Atılım Gazetesi’nin basın açıklamasını olduğu gibi yayınlıyoruz.

BASINA VE KAMUOYUNA

Etkin Haber Ajansı ve Atılım Gazetesi’nin teknik hazırlığının yapıldığı Güneş Ajans, bugün saat 10.00 civarında terörle mücadele polisleri tarafından basıldı. İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi kararıyla, “MLKP örgütünün yayın organları” oldukları iddiasıyla aramalar devam ediyor.

İçeride çalışan arkadaşlarımız bilgisayarlarını kullanamadıklarından, günlük haberlerini yapamamaktadır. Çalışanlar, takip etmeleri gereken haberlere, bırakılmadıkları için gidememektedir. Mahkemenin arama kararında gözaltı kararı olmamasına rağmen, arkadaşlarımız hala içeride tutulmaktadır. Bütün büroda aramalar sürmekte, bilgisayarlarımızın imajları alınmaktadır. Kadın arkadaşlarımızın çantaları, erkek polisler tarafından aranarak, kişilik haklarına saldırıda bulunulmuştur. Arkadaşlarımızın kişisel eşyaları,  notlarına el konuldu. Ajansımızın fotoğraf ve görüntü arşivine el konuldu.

Daha dün, Atıllım Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Çiçek, bir komplo sonucu gözaltına alınmış, çıkarıldığı mahkeme tarafından serbest bırakılmıştı. Anlaşılan polis ve Özel Yetkili Mahkemeler, komploları sürdürmekte kararlı.

Devletin ve onun kolluk güçlerinin sosyalist ve yurtsever basına saldırısını biliyoruz. Türkiye, halen dünyada tutuklu gazetecilerin en çok olduğu ülke konumundadır. 100’ün üstündeki tutuklu gazeteci, AKP Hükümetinin “ileri demokrasi”sinin bir sonucu olarak içeride tutulmaktadır. Biliyoruz ki, bu faşist rejimin özgürlüğü, sosyalist ve yurtsever basının özgürlüğü kadardır. Hapishaneler, özgür basın emekçileriyle dolduruldu.

Aralık ayında 36 gazeteci ve basın emekçisi arkadaşımız tutuklandığında, KCK’den talimat alıyorlar yalanını ortaya atmışlardı. Şimdi de, Etkin Haber Ajansı ve Atılım Gazetesi’nin teknik hazırlığının yapıldığı Güneş Ajans’ta  “MLKP’nin yayın organları” iddiasıyla arama yapılıyor. Biz bu rejimin ve onun hukukunu, sosyalist ve yurtsever basını “terörist”, “bombacı” etiketiyle susturmaya çalışmasından, cezaevlerini gazetecilerle doldurmasından biliyoruz.

Biz gücümüzü ve meşruluğumuzu ezilenlerin haklılığından ve mücadelesinden alıyoruz. Özgürlüğümüz de, bu meşruluktan gelmektedir. Özgür ve yurtsever basın bugüne kadar kimseden ne icazet, ne de talimat almıştır.

Sayısız tutuklama, gözaltı, baskın ve komplolara maruz kaldık. Terörle Mücadele Yasası, Özel Yetkili Mahkemeler eliyle sürdürülen terör, bizlere geri adım attıramayacaktır. Halka, her şart ve koşul altında gerçekleri anlatmaya, bu faşist düzenin kirli yüzünü göstermeye devam edecektir.

Özgür basın susmadı, susmayacak.

Baskılar bizi yıldıramaz.

ETKİN HABER AJANSI VE ATILIM GAZETESİ

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu