Güncel

Ethem’in katledilmesinde kasıt yokmuş!

H. Merkezi: Ethem Sarısülük’ün katledilmesine ilişkin katil polis Ahmet Şahbaz hakkında hazırlanan iddianame Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. İddianamede, “Meşru savunmada yasal sınır kasıt olmaksızın aşıldı” denilmesi ise davanın akıbeti hakkında şimdiden ipucu verdi.

İddianame TCK’nın 81. ve 27/1. maddelerinden, “Meşru savunmada sınırın aşılması suretiyle öldürmek” suçundan hazırlandı. Katil polisin 1 Haziran’da Ankara’daki eylemlerle ilgili görevlendirildiği belirtilen iddianamede, “Güvenpark içerisinde ve YKM Alışveriş Merkezi önünde bekleyen Çevik Kuvvet birliklerinin Milli Müdafaa Caddesi ile Kumrular Caddesi’nin kesişme hattının yukarısına çekilme emri aldığı” ve katil polisinde içerisinde olduğu polis grubuna eylemcilerin yakın mesafeden taş ve sopayla saldırdığı, saldırılar nedeniyle beton bankların arasına düşen polisler olduğu iddia edildi. İddianamenin devamında, Güvenpark’tan çıkan katil polisin Milli Müdafaa Caddesi ile Güvenpark arasındaki kaldırımda üzerine gelen bir eylemciyi uzaklaştırdığı ve yere düşen bir eylemciyi de tekmelediği kaydedildi.

 

Korktuğu için ateş etmiş!

Polisin burada 40 kişilik bir eylemci kitlesinin üzerine gelmesi üzerine silahının namlusunu yere tutarak ağzına mermi sürdüğü ve omuz hizasının üstüne 2 el ateş ettiği belirtilen iddianamenin devamında, polisin elinin bir anda yere paralel hale geldiği ve 3. kez silahını ateşlediği bu sırada Ethem’in taşı polise atıp sola döndüğü ve kurşununda sağ kulak hizasından başına isabet ettiği belirtildi.

Katil polisin olaydan sonra vücudunda yaralanmalar olduğu için rapor aldığı da belirtilen iddianamede polisin, yoğun taş gelmesi üzerine korktuğu, linç edilerek öldürülmekten korkup ateş ettiği, kimseyi yaraladığının farkında olmadığı, özellikle havaya ateş ettiği ve üzgün olduğu şeklinde ki ifadelerine de yer verildi.

İddianamenin devamında, öldürme yetkisi anlamına gelmese de Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu’nun 16. maddesinde polis silah kullanma yetkisi verildiği belirtildi. Katil polisin 2 el havaya ateş ettikten sonra dönme hareketinin ve vücuduna gelen taşların etkisiyle silahının yere paralel hale geldiği ve o konumdayken ateşlenen 3. mermi ile Ethem’in vurulduğu bundan kaynaklıda “Meşru savunma sınırını kasten aştığının söylenemeyeceği, sınırın kasıt olmaksızın aşıldığı” kaydedildi.

İddianamede son olarak katil polisin eyleminin “meşru savunma” olup olmadığı, meşru savunma ise yasal sınırın aşılıp aşılmadığı, sınır aşılmışsa bunun kasten mi yoksa kasıt olmadan mı aşıldığının takdir ve değerlendirmesine mahkemenin karar vereceği belirtildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu