Kültür&Sanat

Eylül Kültür Sanat Derneği açılıyor

Adını 77’nin kanlı 1 Mayıs’ından alan İstanbul’un emekçi semtlerinden 1 Mayıs Mahallesi emekçilerin alınteri, emek ve bedelleri ile kuruldu. Dayanışmanın, kolektif ve örgütlü çalışmanın, omuz omuza faşist saldırılara karşı durmanın, bedeller ödeme pahasına var olmanın temelleri üzerinde yükseldi 1 Mayıs Mahallesi.

12 emekçinin, devrimcinin katledildiği 2 Eylül 77’de, 1 Mayıs Mahallesi halkı büyük bir direniş daha armağan etti ezilenlerin tarihine. Direniş ile, dayanışma ile kurulan mahalle halkı tarihine sahip çıkarak yine yıktırmadı gecekondusunu. 2 Eylül 77’de barınma hakkı için panzerlere, kurşunlara karşı göğsünü gerip direnen halk Gezi isyanında aynı ihtişamıyla boy göstermiştir.

Devlet bu isyanı da kanla, katliamla bastırmaya çalışmıştır. Egemenler halkı, kimi zaman açıktan katlederek, kimi zaman ise halkın kültürünü, doğasını, dilini asimile ederek yok etmeye çalışıyor. Devlet bugün emekçi semtlerde halkın kültürünü, gençliği yozlaştırarak, devrimci geleneği ve dayanışmayı yok etmeyi amaçlıyor.

Bizler halkın devrimci, ilerici kültürünü geliştirmek, yaşatmak için, 2 Eylül’ün direncinden aldığımız güçle bir adım atıyoruz. Devrimci kültür, sanat ve dayanışmayı büyütmek, ilerletmek amacıyla kurduğumuz Eylül Kültür Sanat Derneği’nin açılışına tüm halkımız davetlidir.

 

Program: 28 Haziran Cumartesi

Saat: 18.00

Açılış Konuşması

Müzik

– Pınar Aydınlar

– İsyan Ateşi

– Adnan Yücel Sanat ve Edebiyat Derneği Müzik Topluluğu

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu