GüncelManşet

(Video) Êzidiler, Rojava’ya geçiyor

H. Merkezi: Med Nuçe’ye telefonla katılan Şengal Savunma Birlikleri sözcüsü Dilşer Şengal, IŞİD çetelerinin Şengal’e yönelik saldırısının ardından Şengal Dağı’na sığınmak zorunda kalan binlerce insanı güvenlik altına aldıklarını ancak ciddi oranda su, ilaç ve yiyecek sorunu olduğunu söyledi.

Binlerce kişinin daha Şengal Dağı’nın değişik bölgelerinde kurtarılmayı beklediğini belirten Şengal, siviller için ulusal ve uluslararası yardım çağrısında bulundu.

Şengal Dağı’na sığınan Êzidilerin bir kısmının Rojava’ya geçmesinin ardından konuşan Şengal, özellikle kadın ve çocukların zor durumda olduklarını ve on binlerce insanın bölgeden tahliye edilmesinin zaman alacağını, bunun da hayati riskler barındırdığı söyledi.

40 çocuk öldü

Birleşmiş Milletler (BM) UNİCEF (Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu), kendilerine ulaşan bilgiler doğrultusunda, son iki gün içinde 40 Êzidi çocuğun, doğrudan şiddet, yerinden edilme ve susuzluk sonucu yaşamını yitirdiğini açıkladı. Kaçanlar arasında Şengal çevresindeki dağlarda mahsur kalmış, içme suyu ve sağlık hizmetlerine acil ihtiyacı olan 25 bine yakın çocuğun da acil yardıma ihtiyaç duyduğunu aktaran UNİCEF, yardım çağrısında bulundu.

{youtube}https://www.youtube.com/watch?list=UUlkU8ID_CVFIbVS_sZ-KZrQ&v=Lg1eguC_Pvw#t=19{/youtube}

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu