Güncel

F oturmaları; 2000’li yıllar 12 Eylül’den daha beter

İstanbul: İnsan Hakları Derneği(İHD)’nin Galatasaray Meydan’ında düzenlediği F oturmalarının 52. haftasında hasta tutsakların durumlarına dikkat çekilerek, tutsaklara yönelik insanlık dışı uygulamalar teşhir edildi.

Tecrit öldürüyor F Tipi hapishaneler kapatılsın“, “Hapishanelerde ölüm istemiyoruz, hasta tutsaklar serbest bırakılsın”, “Siz sustukça insanlığınız ölüyor, insanlığınız öldükçe bizim öfkemiz büyüyor” pankartlarının açıldığı eylemde “Tedavi hakkı engellenemez”, “F Tipi hapishaneler boşaltılsın”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” dövizleri taşındı. Eylemde Edirne ve Tekirdağ F Tipi Hapishanelerinde ki tutsakların gönderdiği, yaşanan hak ihlallerini anlatan mektuplar okundu.

Eylemde F oturmalarının başlamasının üzerinden 1 yıl geçtiğine ve yoğun tecrit işkencesinin halen aralıksız devam ettiğine dikkat çekildi. Özellikle Tekirdağ 1 ve 2 Nolu F Tipi Hapishalerinde ve Edirne F Tipi Hapishanesinde hak ihlallerinde ciddi bir artışın olduğu vurgulandı.

Eylemde ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü Ali Gülmez’in annesi Selvi Gülmez bir konuşma yaptı. Gülmez konuşmasında; “Bu sistem bozuk, oğlum ağırlaştırılmış müebbet aldı. Oğlumun görüşüne eşimle beraber giremiyorum. Başbakan aileler rahat rahat görüşücek diyor ama benim torunlarım bile amcalarını göremiyor” dedi. Gülmez devamında 1 saatlik havalandırma sürelerine dikkat çekeren, “Artık buna bir dur demek gerek, 12 Eylül bitti diyorlar. 2000’li yıllar 12 Eylül’den daha beter” dedi. Gülmez’in ardından ise Haci Nasır’ın ağabeyi İsmail Nasır söz aldı. Nasır konuşmasında kanser tedavisi gören kardeşinin bitkisel hayata girdiğini söyleyerek, “Kardeşime sadece telefonla görüştüğü için 21 yıl hapis cezası verdiler. Türkiye’de adalet yoktur. Türkiye’nin hiçbir adaletini görmedik” dedi.

Eylem atılan sloganlar ile son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu