Manşet

Facebook kulanımına 9 yıl 7 ay hapis

Yoğun bir kullanıcı ağına sahip olan Facebook’un kullanım şekli ve bunun verdiği nimetler bir kez daha değerlendirilmeyi hak ediyor. Kişisel kullanımları birer delil olarak kullanan egemenler saldırılarını bu bağlamda arttırıyor.

Facebook içinde kişisel paylaşımların ve bu paylaşımların kişi üzerinde nasıl bir duygu bütünlüğüne sahip olduğu çoğu kez devlet tarafından kullanılmakta ve saldırılar kolaylaştırılmaktadır. Kişisel “nimetler” bakımından oldukça geniş bir kapsama sahip olan Facebook kullanım biçimi ile beraber, özellikle faşizm koşullarında devlete kolaylık sağlayan ilkesizlikler bütününün bir platformu olarak karşımızda duruyor.

Antep’te 13 Şubat 2012 günü eş zamanlı düzenlenen ev baskınlarında gözaltına alınan 10 kişi, Facebook’ta yaptıkları paylaşımlar nedeniyle “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla tutuklanmıştı. Antep H Tipi Kapalı Hapishane’de tutuklu bulunan 10 kişinin duruşması Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme açıkladığı kararla tutuklu yargılananlardan Metin Öztürk hakkında, “Facebook üzerinden basın yoluyla zincirleme propaganda yapmak” ve “Örgüt üyesi olmak” tan 9 yıl 7 ay hapis cezası verdi. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu