Güncel

“Failleri aramaktan vazgeçmeyeceğiz”

İstanbul: Cumartesi Anneleri, 483. haftasında, bugün, Galatasaray Lisesi önünde, 27 Haziran 1995’te kaçırılan ve kendisinden bir daha haber alınamayan 28 yaşındaki Nurettin Çur için bir araya geldi.

483. kez evlatlarının ve yakınlarının faillerini arayan Cumartesi Anneleri, “Failleri belli, kayıplar nerede” yazılı pankart açarak oturma eylemine başladı. İlk olarak Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız konuştu.

Yıldız konuşmasında, devletin oturma eylemine destek verenleri suçlayarak kendi ayıbını kapatmaya çalıştığını ve dağa giden çocukların daha emin ellerde olduğunu vurguladı. Yıldız, hesap vermesi gerekenin devlet olduğunu ve hesap soracaklarına önce Roboskî’nin, Lice’nin, Gezi’nin ve daha nice katliamların hesabını vermelerinin yerinde olacağına değinirken çocuklarını ve faillerini aramaktan asla vazgeçmeyeceklerine de değindi.

 

“Gözaltında kaybetme, bir devlet politikası”

Konuşmanın ardından haftanın açıklaması okundu. Açıklamayı Cumartesi Annelerinden Meryem Bars okudu. Bars açıklamasında, 483 haftadır Galatasaray’dan çoğulculuk, özgürlük ve adalet gibi temel insani değerlere yönelmiş ve insan haklarına dayanan demokratik bir hukuk devleti taleplerini dillendirdi.

Devamında Bars, işkence, ölüm, gözaltında kaybetme, köy yakma ve köyleri savaş uçaklarıyla bombalamanın bir devlet politikası olduğunu vurguladı. Nurettin Çur’un kaybedilmesine neden olanların karanlık dönemin sorumluları olduğunu bildiren Bars, “Nurettin Çur’un akıbeti açıklansın, failleri yargılansın” dedi. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu