Güncel

Faşist baskı ve saldırılara karşı oturma eylemi

İstanbul: AKP’nin kirli savaş politikaları, vekillerin iradesine dokunulmaması ve faşist baskılara karşı İstanbul’da oturma eylemi yapıldı.

İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu, Galatasaray Lisesi önünde AKP’nin kirli savaş politikalarını ve faşist baskıları protesto ederken özgür basın emekçilerine ve halkın vekillerine sahip çıkarak oturma eylemi gerçekleştirdi.

“Savaş ve ölümlere karşı barış ve demokrasi için buradayız” yazılı pankartın açıldığı eylemde kitle tarafından sık sık “Susma haykır halklar kardeştir”, “Özgür basın susturulamaz”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz”, Biji bratiya gelan” gibi sloganlar atıldı.

Cizre’den, Nusaybin’den, Gewer’den elini çek!”, “Gökkuşağına dokunma”, “Özgür basına dokunma!”, “Kölelik yasasına hayır” gibi dövizlerin de yer aldığı eylemde Koordinasyon adına basın açıklamasını Yaşar Aslan okudu.

Toplumsal muhalefetin tüm kesimlerine karşı savaş ilan edildiği bir dönemden geçtiklerini belirten Aslan, kadın, genç, çocuk, emekçi, bütün ezilen kesimler ile akademisyen, gazeteci, milletvekili ayırt edilmeden herkesin bu savaşın hedefi haline geldiğini söyledi.

T. Kürdistanı’nda kentlerin topyekün imha edilerek yüzlerce insanın katledildiğini, yıkılan evlerin ranta açıldığını vurgulayan Aslan, bu savaşın her türlü yüzüne şahit olduklarını ve 33 gün önce gözaltına alınan Hurşit Külter’den hala haber alınamadığını belirtti.

“Topyekün direniş için bir aradayız”

“Bu topyekün saldırılara karşı, Kürt illerini saldırılara karşı bırakmayan ve direnen Kürt halkı gibi, Firuzağa’da saldırıya uğrayanlara sessiz kalmayanlar gibi, yandaş müdürlere sessiz kalmayan liseliler gibi, her türlü polis saldırısına ve faşist tehditlere rağmen LGBTİ’lerin sokakları doldurduğu gibi, her yerden topyekün direniş için bir aradayız” diyen Aslan, demokrasi mücadelesinin büyütülmesi için, direnmeye, mücadele etmeye ve bir arada olmaya devam edeceklerini belirtti.

Basın açıklamasından sonra eylem atılan sloganlarla sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu