Manşet

“Faşizme karşı omuz omuza”

Kartal: Gülsuyu-Gülensu Mahallesinde yüzlerce kişi Alevilerin evlerinin işaretlenmesini protesto etti.

Heykel Meydanında bir araya gelen kitle Maltepe’nin Esenkent mahallesinde evlerin işaretlenmesini ve devletin Alevilere yönelik baskılarını bir yürüyüşle protesto etti.

6 Mayıs sabahı 10’a yakın alevi evinin üzerinde “ölüm” yazarak ve çeşitli şekillerde işaretlemişti. Bilindiği gibi yakın zamanda Kartal’da, Malatya benzeri şekillerde alevi evleri işaretlenmişti.

Gülsuyu-Gülensu mahallesinde içlerinde Partizan’ın da olduğu birçok devrimci, demokrat kurum ve Pir Sultan Abdal vb dernek devletin Alevilere dönük sistematik saldırılarına tepki gösterdi.

Heykel Meydanı’ın da bir araya gelen kitle buradan Esenkent’e doğru yürüyüşe geçti.

Devrimci kurumlar ”Dün Maraş’ta bugün Sivas’ta, çözüm faşizme karşı savaşta” yazılı ortak pankart açtı. Kitle sık sık ”faşizme karşı omuz omuza”,”hepimiz Kürt’üz, hepimiz Aleviyiz!” vb sloganlar haykırdı.

Aynı saate Okul Durağına eylem koyan CHP ise devrimci kurumların flamlarının kaldırmaları durumunda eylemi birleştirme şartı koydu, kurumların kabul etmedi. Daha sonra eylem ortaklaştı. Ancak daha sonra CHP’nin “imzasız” pankartlarını önde taşıma dayatmacı zihniyeti nedeniyle bir süre tartışma yaşandı. Daha sonra kitle yürüyüşe devam etti.

Oldukça kitlesel geçen yürüyüş işaretli evlerin olduğu yerde son buldu.

Esenkent’e gelen kitle burada basın açıklaması okudu. Açıklamada yaşanan olayın sıradan bir olay olmadığı, siyasi iktidarın ötekileştirici inkârcı tavrına paralellik gösterdiği belirtildi. Daha önce Malatya, Adıyaman, Erzincan, Sivas gibi Alevilerin yaşadıkları yerlerde benzeri olayların yaşandığını ve bunun ne ilk ne son olmayacağını vurgulanan açıklamda, devletin kullandığı dilin farklı inanç ve kimlikleri hedef gösteren dil kullanıldığını belirtildi.

Açıklama, “12 Eylül döneminin Emniyet Genel Müdürü R. Küçüktiryaki’nin imzasını taşıyan bir mektupta ’40 bin Alevi’ye kan kusturduğunun’ belgesidir. Demokrasi ve toplumun renkleri olan Kızılbaşları, Kürtleri, Komünistleri “3 K tehdidi” olarak gören devlet 1970, 1980 katliamlarını da itiraf etmiştir” denildi.

Açıklama daha sonra yaşananlara karşı sessiz kalınmayacağı, taleplerinin yerinme getirilinceye kadar mücadelelerine devam edeceklerini haykırdı.

 

[widgetkit id=91]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu