Manşet

FARC Ateşkesi Bitirdi!

İzmir: Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri ( FARC), üç aydır sürdürdükleri ateşkese son verdi. Kasım ayında başlayan ve üç aydır süren ateşkes süresinin 20 Ocak günü sonlanması ile ilgili olarak FARC adına açıklama yapan İvan Marquez; “Yürek acısıyla, kimsenin istemediği yeniden savaş durumuna döndüğümüzü kabul etmek durumundayız” dedi.

Marquez yaptığı açıklamada tarım reformu konusundaki taleplerine de değinerek, hükümetten bazı sözlerin alınması halinde nüfusun yoğun olduğu merkezleride askeri faaliyetlerin sona erdirilebileceğini belirtti.

2010 yılından beri süren gayrı resmi görüşme ve temasların sonucu olarak geçtiğimiz Kasım ayında Küba ve Norveç devletlerinin garantörlüğünde başlayan görüşmeler temelinde var olan ateşkes süreci, gelişimi itibari ile uzun soluklu olmayacağına dair emareler taşımaktaydı. Zira; ateşkes süreci ile ilgili olarak Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos; “silahlanma için yapılmış taktik bir adım” şeklinde konuşarak, operasyonların artarak sürecfeğini belirtmişti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu