Güncel

“Fatih Ormanı sermayenin eğlence parkı olamaz”

İstanbul: Kuzey Ormanları Savunması bugün (28 Haziran) Park Orman Tabiat Parkı önünde yeni projelerle tehdit altında bulunan Fatih Ormanları için basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklaması öncesinde sık sık “İstanbul uyuma, ormanına sahip çık”, “Ormanlar halkındır, satılamaz”, “Sermaye elini ormanımdan çek” sloganları atılırken eylem çevreden geçenler tarafından da destek buldu.

Kuzey Ormanları Savunması adına yapılan basın açıklamasında, Park Orman’ın da içinde bulunduğu 1.5 milyon metrekarelik bir alana yayılan Tabiat Parkı’nın sermayeye devredildiğine dikkat çekildi.

Kamuoyunda Maslak 1453 olarak bilinen proje ile birlikte gündeme gelen Fatih Ormanı’nın Çevre ve Orman Bakanı’nın izniyle Fatih Ormanı Tabiat Parkı’na dönüştürüldüğü ve böylece sermayenin arka bahçesi yapılmaya çalışıldığı aktarıldı. Bu dönüşümün ardından ise bir çok projenin art arda geldiği ve otel, konut alanları ve olimpik spor ile konser salonlarının yer alacağı bir tanıtım kitapçığının ortaya çıktığı ifade edildi.

Bakanlık ormanlarımızı kamu adına korumakla yükümlüdür. Bu görevini yerine getirmek bir yana ormanlarımızı sermayenin eğlence- alışveriş- tatil mekanına çevirmekte, Ege Turizm ve Gayrimenkul Yatırımları A.Ş.’nin kendi ifadesiyle parka dönüştürmektedir.” denilen açıklamada buna karşı tüm kamuoyuna Fatih Ormanı’nın takipçisi olmak için çağrı yapıldı.

Basın açıklaması “Ormanımızı adı her kim olursa olsun hiçbir sermaye grubuna ve rantı doğal yaşamdan üstün gören Bakanlık ve iktidara bırakmıyoruz.” şeklinde sonlanırken basın açıklamasının hemen ardından bir görevlinin projeyle ilgili bilgi vermek istemesi üzerine kitle tepki gösterdi. Verilen tepkinin ardından görevlinin kitlenin içinden ayrılmasıyla beraber eylem sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu